Ana SayfaTürkiyeAlptekin Hocaoğlu: Anlaşma Putince bir anlaşma oldu

Alptekin Hocaoğlu: Anlaşma Putince bir anlaşma oldu

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Alptekin Hocaoğlu, Rusya-Putin arasında bugün Moskova’da gerçekleşen görüşmeyi Medya Notu için değerlendirdi. Anlaşmanın ‘Putince’ bir anlaşma olduğunu belirten Hocaoğlu, “Bu anlaşmaya göre Soçi’nin Putin lehine güncellenmesi söz konusu” dedi.

İşte Alptekin Hocaoğlu’nun Moskova’daki zirve hakkındaki analizi…

Türkiye’nin Sayın Cumhurbaşkanı Moskova’ya gitmeden önceki talepleri neydi? Rejimi dolayısıyla Rusya’yı Soçi mutabakatına çekmek ya da zorlamaktı.

Soçi mutabakatı nedir? Özetle şunu söyler. Türkiye’nin kontrol noktalarının olduğu bölgeye kadar rejimin çekilmesini sağlamak.

O da M5’in bir kısmını, Serakib bölgesini içeriyor. M5’in İdlib’den geçen bölümünü de içeriyor.

Alptekin Hocaoğlu: Bütün gözlem noktaları rejimin tarafında kaldı

Bu anlaşmaya göre Soçi’nin Putin lehine güncellenmesi söz konusu. Bütün gözlem noktalarının rejimin tarafında kaldığını görüyoruz. Putin’in M4 otoyolunu (muhalefetin elinde bulunan İdlib’deki kısmı) M5’in tamamını Serakib dahil Putin’in kontrolüne açılmasını sağlıyor.

M4’ün 6 km kuzeyi ve 6 km güneyini anlaşma öngörüyordu. Bu İdlib’deki kısmını kastediyor. Lazkiye’deki kısmı zaten rejimin elinde.

Hocaoğlu: Türkiye geri adım attı anlaşmadan bunu görüyoruz

Bu şu demek. Putin bütün otoyollarını şu anda kontrol edebiliyor demek. Türkiye Soçi mutabakatından geri adım attı. Bunu görüyoruz. Fakat ateşkes anlaşmasına benzediği için Türkiye ilerde rejim tarafından gelen herhangi bir saldırıya karşı cevap hakkını korumuş oluyor. Ama anlaşmaya, şartlarına ve Putin’in Serakib’de konuşlandırdığı uçak savar sistemine, Rus jandarmasına baktığımız zaman, rejimin eline geçen Serakib bölgesi ve M5 etrafındaki bölgelerin tekrar geri alınması çok zor görünüyor.

Bu yüzden bazı yorumcuların ‘sadece bir ateşkes anlaşması olmuş’ demesine katılmıyorum. Bu Putin lehine bir anlaşma olmuş. Putince bir anlaşma olmuş.

Putin’in çok teknik konuşmasını şu şekilde yorumluyorum. Türk askerleri şehit oldu, siz de intikamınızı aldınız bunun ötesine geçmeyin, daha fazla istekte bulunmayın.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri