Ana SayfaTürkiyeAnadolu kahramanı Nene Hatun kimdir? Gerçek adı ne?

Anadolu kahramanı Nene Hatun kimdir? Gerçek adı ne?

Anadolu’nun kahraman anası olarak tarihe geçen Nene Hatun kimdir? Kahramanlığı romanlara konu olan Nene Hatun’un Türk tarihindeki önemi nedir? Erzurumlu Nene Hatun’un bugün ölüm yıldönümü.

Nene Hatun’un gerçek adı ne?

Nene Hatun kitabının yazarı Talat Uzunyaylalı Medya Notu’na Nene Hatun’un gerçek adıyla ilgili “Nene Hatun’un ismi kendi sağlığında da hep bu şekilde anıldı. Hakkında resmi işlemler yapılmış, haliyle nüfus kaydının da bu şekilde olması gerekir” açıklamasında bulundu.

Nene Hatun kimdir?

Osmanlı-Rus savaşında (93 Harbi) ‘Bu bebeği bana Allah verdi, ona Allah bakar’ diyerek bebeğini beşikte bırakıp cepheye koşan Anadolumuzun nadide insanlarından olan Nene Hatun’un ölüm yıldönümününü rahmet ve minnetle anıyoruz.

Kahraman Türk kadını olarak adını tarihe yazdıran Nene Hatun kimdir? Rus işgaline karşı Türk direnişinin bir sembolü haline gelen Nene Hatun 1857 yılında Erzurum’un Çeperli köyünde doğmuştur.

8 Kasım 1877 tarihinde düşmanın Aziziye Tabyası’nı ele geçirdiği haberinin cami minarelerinden duyurulması üzerine beşikte bebeğini bırakarak elinde satırla tabyalara koşmuş, yaşanan çarpışma sırasında da yaralanmıştır.

Muharebe’nin ardından Erzurum’un Eminkurbu Mahallesine yerleşen Nene Hatun’un dört erkek, iki kız çocuğu olmuştur. Oğulları’ndan ikisi I. Dünya Savaşı sırasında şehit düşmüştür.

Nasıl öldü?

Öte yandan 1952 yılında kendisine 3. Ordunun Nenesi ünvanı verilmiştir. Nene Hatun, zatürre teşhisiyle tedavi gördüğü hastanede 22 Mayıs 1955 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Cenazesi, resmi törenle Aziziye Şehitliği’nde toprağa verilmiştir

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri