Ana SayfaTürkiyeAnadolu ümmiliğine övgü, ha!

Anadolu ümmiliğine övgü, ha!

Alev Alatlı’nın “Millet iyi ki okumadı; okumuş olsaydı Şekspir’i okuyacaktı!” sözlerine tepki gösterdiğini yazan Medya Notu’na tepki gösteren gazeteci (bundan da çok emin değilim; çünkü kendisi ne olduğunu direkt belirtmekten kaçındığı için onu nasıl tanımlamak gerektiğini kestiremiyorum!) Selahattin Yusuf, yaptığının Alatlı’ya tepki değil destek olduğunu belirtti. Buraya kadar belki bir şey yok ama Yusuf’un Medya Notu’na tepki gösterdiği tvitlerinde ‘Anadolu ümmiliği’ diye bir şeyden bahsetmesi ve bunu övmesinde çok mahzur var!

Bizim matbuat aleminde, okumuş-yazmış kesimde, televizyon tartışmalarında ‘Anadolu’ üzerine zaman zaman güzellemeler yapılır; ‘Anadolu coğrafyası’ndan bahsedilir, ‘Anadolu kadını’ denir, ‘Anadolu irfanı’na övgüde bulunulur…

Ama ‘Anadolu ümmiliği’ diye bir şey yeni icat oldu sanki; bu furyadan olarak belki de…

Selahattin Yusuf’un ‘Ne güzel şeydir Anadolu ümmiliği!’ deyip Alatlı’nın ‘İyi ki okumadılar’ına destek çıkması çok tuhaf…

Bir şeyin başına ‘Anadolu’ ibaresini koyunca yaptığımız iş her zaman iyi iş olmuyor… Ümmiliği Anadolu insanına niye layık görür ki az biraz okumuş yazmış takımı? Anadolu insanı okumuş olsaydı, Alatlı’nın eleştirdiği şeylerin, Yusuf’un beğendiği metinlerin farkına varsaydı ortaya daha iyi bir tablo çıkmış olmaz mıydı?

Ümmilik ‘anadan doğma, saf, temiz, duru, hilesiz, hesapsız-kitapsız olma’ durumunu ifade için kullanılır; bu yönüyle olumludur. Ancak kitaptan, okuma-yazmadan uzak durma anlamında ümmilik olumlu bir şey değildir ve ne Anadolu insanı için ne şurası ne burası için uygun görülecek bir tarafı yoktur.

Nokta…

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz