Ana SayfaTürkiyeAnadolu'nun en görkemli çiçeklenişi... Hakan Albayrak da Davutoğlu ile birlikte

Anadolu’nun en görkemli çiçeklenişi… Hakan Albayrak da Davutoğlu ile birlikte

AK Parti kronik olarak aşırı totaliter ironik olaraksa aşırı reaksiyoner bir kompozisyona hapsolurken Ahmet Davutoğlu öncülüğünde kurulan yeni partide Hakan Albayrak’ın da yer alacağı öğrenildi.

Ak Parti’de sıkışıp kalmış ve kendine bir çıkış arayan Anadolu sosyolojisinin en görkemli çiçeklenişidir Hakan Albayrak.

Merkez sağın bir çeşit karikatüre dönüşen, silikleşen kimliğini güçlendirmek, geri kazanmak için Hakan Albayrak tam isabet. 

Ak Parti’nin çürüyüşü karşısında aldığı tavır, Filistin’i savunurken takındığı gözü pek ataklık, FETÖ’nün ihanetlerini dile getirirken sergilediği şaşmaz cesaret, Hakan Albayrak’ı Müslüman entelektüellerin simge isimlerinden biri yaptı.

FETÖ’nün devleti ele geçirme hamlelerindeki teorik yazıları, Filistin meselesindeki pratik çağrıları ve AK Parti’nin yaşadığı savrulmadaki politik tavrı onu entelektüel olarak bir üst mertebeye yükseltti.

Hakan Albayrak İslamcılık denebilecek siyaset etme biçimine güçlü bir inanç beslemiş ve toplumsal düzeyde bu inanca güç-kuvvet kazandırmak için hayatını adamış bir isim. Bu adanmışlık onu Hakan Albayrak söylencesinin hem öznesine hem de o söylence tarafından yaratılmış kişisine dönüştürdü. 

Sadece Türkiye’nin değil İslam coğrafyasının sorunlarıyla da içli dişli olan Ahmet Davutoğlu’nun Hakan Albayrak ile birlikte yürüyecek olması yeni partinin istikameti konusunda da önemli ipuçları veriyor.

Hakan Albayrak geçmişte neyse gelecekte de doğrudan o olacak.

Hiçbir zaman Ak Parti iktidarının açgözlü yazarlarından biri olmadı.

Hakan Albayrak, Ak Parti tarafından murdar edilmiş mirasın geri kazanımında önemli rol üstlenecek isimlerin başında geliyor.

Hakan Albayrak’ın Davutoğlu ile birlikteliği, AK Parti’nin hastalık bulaştırdığı varsayılabilecek İslam uyanışının özüne dönüşü olarak da okunabilir. Siyasal olana karşı şiirsel bir cevap olarak da.

Bir entelektüel olarak toplumun bilmeyi hak ettiği ancak kimselerin söylemeye cesaret edemediği hakikatleri söyledi. Bunu yaparken ne öne çıkmak gibi bir derdi oldu ne de kendini parlatmak…

Ak Parti’deki büyük kırılmanın tarihi, hayatını bu harekete adayan insanların biriktirdiği mirasın, Pelikancılar olarak bilinen yabancılara verilmesiyle başlar. Davutoğlu öncülüğünde başlayan yeni hareket, o mirası bir şekilde geri almanın serüveni olarak da okunabilir. Bu mirasın geri alınabilmesi için gereken çaba, cesaret ve kahramanlık için akla gelen ilk isimlerden biri olarak duruyor karşımızda Hakan Albayrak.

Kendi medeniyet mirasına arka çıkarken Batı’nın taklidine soyunmayan, İslam medeniyetinin yakaladığı ivmeyi, değişimi en doğru şekilde kavramsallaştıran bir hareket olarak Davutoğlu’nun yeni partisi şüphesiz Balkanlardan Kuzey Afrika’ya, Asya’ya… adalet, vicdan gibi kavramlarla bir barış medeniyeti tasarımı iddiasını koruyor. 

İslam medeniyeti yıllardır maruz kaldığı entelektüel saldırının nedenlerini ve nasıllarını hala tartışmaya devam ederken, kurulacak olan yeni parti bu oyunun nasıl bozguna uğratılabileceği konusunda da önemli bir ipucu.

Davutoğlu’nun yayınladığı ‘manifesto’ AK Parti’nin çelişkilerini ve içine düştüğü, kurtulamadığı yozlaşmayı tespit etmek için vardı. Yeni parti ise bütün o sorunları çözmek, iyileştirmek için var. Manifesto hastalığın teşhisiydi kurulan yeni parti tedavisi.

Davutoğlu ve yeni hareketi istenen ancak bir türlü uygulanamayan o gelecek özleminin inşası için geliyor. Kaçınılmaz bir biçimde geliyor.

Davutoğlu ondan nefret edenler için de ona hayran olanlar için de bir referans noktasıdır artık.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz