Ana SayfaTürkiyeAnayasa açık ve net Erdoğan seçilemez diyor! Davutoğlu: Eğer yeniden seçilmek istiyorsa...

Anayasa açık ve net Erdoğan seçilemez diyor! Davutoğlu: Eğer yeniden seçilmek istiyorsa…

Yeniçağ gazetesinin deneyimli ismi Orhan Uğuroğlu, Davutoğlu ile onun Bingöl ziyaretinde bir araya geldi. İşte Uğruoğlu’nun o röportajdan aktardığı önemli notlar…

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin il başkanlığı binasını açmak için gittiği Bingöl’de Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu’nun gündeme dair sorularını yanıtladı.

Uğuroğlu: Anayasa Erdoğan seçilemez diyor

İktidar partisi için “Metal yorgunluğun ötesi bir durumda. Bugün tamamen felç olmuş, yaşananlar karşısında donup kalmış haldeler” değerlendirmesi yapan Davutoğlu, “İktidardan büyük bir bıkmışlık var. Yüksek oy aldıkları yerlerde bile ben AK Partiliyim diyerek konuşmasına başlayan kimse yok” dedi.

Davutoğlu, “Bahçeli Erdoğan’ı ‘Cumhurbaşkanı adayımız’ diye ilan etti ancak anayasa çok açık ve net ‘Erdoğan seçilemez’ diyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“O zaman acele bir şekilde reform yaptılar. Dolayısıyla en basit unsurları bile unuttular. Daha unuttukları çok şey var. Bütçe konusunda MHP ile AK Parti bir ihtilaf etse Meclis’ten bütçe çıkarmak imkansız oluyor. Plan Bütçe Komisyonu’nda öyle değişiklikler yapılabilir ki çoğunluğu olmayan bir Cumhurbaşkanı ülkeyi yönetemez. Bugünkü tabloda AK Parti’nin Meclis’te tabanı vardır ama Plan Bütçe Komisyonu’nda çoğunluk değildir. MHP ile birlikte eşit hale geliyor. MHP tutum değiştirse Cumhurbaşkanı’nın eli kolu bağlı. Ben de bir çok anayasa hukukçusuna sordum. Tek yol 2022 Haziranı’ndan önce Cumhurbaşkanı’nın seçime gitmesi. O zaman tekrar aday olabilir. Ama o zaman da seçim yasasını çıkarmadıkları için var olan seçim yasası ile gitmek zorunda kalacaklar. Önemli olan seçim yasası değiştikten bir sene sonra uygulanacağı için 22 Haziran 2022’den 24 Haziran’dan önce yapılan her seçimde geçerli olan seçim yasası uygulanır. Kendi kendilerini bir daha kıskaca soktular. Erdoğan’ın da Türkiye’yi bir 6 yıl daha yönetecek vizyonu enerjisi yok.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri