Ana SayfaTürkiyeAnayasa böyle delinecek! Şentop: Erdoğan üçüncü değil ikinci kez aday olacak

Anayasa böyle delinecek! Şentop: Erdoğan üçüncü değil ikinci kez aday olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü kez cumhurbaşkanlığa adaylığına anayasa izin vermiyor. Ancak Mustafa Şentop’un daha farklı fikirleri var.

TBMM Başkanı Şentop, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığına ilişkin yaptığı açıklamada, “Üçüncü kez değil, ikinci kez söz konusu” ifadelerini kulandı.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, 2016 yılında Anayasa tekliği görüşmelerinde hiçbir muhalefet partisinin Cumhurbaşkanı’nın 2.kez aday olacağına itiraz etmediğini vurgulayarak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığı üçüncü kez değil, ikinci kez söz konusu” dedi.

“İTİRAZ EDEN OLMADI”

Şentop, “Bu hukukçuların yapacağı bir tartışma. 2016 yılında komisyonda Anayasa değişikliği teklifi görüşülürken hiç bir muhalefet partisi üyesi Cumhurbaşkanı’nın 2.kez aday olacağı konusuna itiraz etmedi. Komisyon raporlarında bu konunun tartışmasız olduğu yer almıştır. Farklı bir görüş bildirilmemiştir. Bu konu Anayasa’nın 101.maddesinde açıktır. 2 defa seçilme hakkını yeni sistem içinde getirdiği anlaşılmaktadır net bir şekilde. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığı üçüncü kez değil, ikinci kez söz konusu” dedi.

“ESKİ HÜKMÜN GEÇERLİ OLDUĞU ANLAMINA GELMİYOR”

Şentop, “101. Madde dediğimiz bu yeni madde Nisan 2018’de yürürlüğe girmiştir. Cümlelerin aynı olması eski hükmün geçerli olduğu anlamına gelmiyor. Yürürlüğe girdiği tarihten itibaren hüküm ifade ediyor” ifadelerini kullandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri