Ana SayfaDünyaAngela Merkel veda konuşması yaptı

Angela Merkel veda konuşması yaptı

Almanya Başbakanı Angela Merkel 18 yıldır başında bulunduğu Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) lideri olarak son konuşması bugün yaptı. Merkel’in Bavyera’da 60 yıldan fazla bir zaman sonra gelen hezimetin ardından böyle bir veda konuşması yapması günlerdir beklenmekteydi.

Angela Merkel bugün Hamburg’daki CDU merkezinde 31. Parti kongresini açmak için kürsüye çıktı ve son konuşmasını yaptı. Öğleden önce gerçekleşen veda konuşmasında bazı partililer Merkel’i “Teşekkürler Şef” pankartlarıyla karşıladı.

Merkel’in veda konuşması

Açılış konuşmasında partinin kongreden ‘iyi bir donanımla, motive ve bütünlük içerisinde’ çıkması dileğinde bulunan Merkel, partinin ‘bir makas değişikliğinin’ arefesinde bulunduğunu söyledi.

2000 yılında, parti içinde bağış skandalı yaşandığı bir dönemde göreve geldiğini hatırlatan Merkel, o dönemde olduğu gibi soğukkanlı bir biçimde ‘meselelerin özüne’ odaklanmak gerektiğini söyledi.

‘Birlikte yönetmenin’ CDU’nun sorumlulukları arasında olduğunu söyleyen Merkel “Hiç bitmeyen tartışmaların bizi nereye götürdüğünü CDU ve CSU son yıllarda acı bir biçimde tecrübe etti” diye konuştu.

‘Partinin kararlı bir biçimde değerlerini savunması gerektiğini’ belirten Merkel ‘Biz Hrıstiyan Demokratlar sınırlarımızı çizeriz ama başkalarını dışlamayız. Biz Hrıstiyan Demokratlar tartışırız ama asla kışkırtmayız ve başka insanları yerle bir etmeyiz. Biz Hrıstiyan Demokratlar insan onuru konusunda ayrım gözetmeyiz’ ifadelerini kullandı.

angela merkel cdu partisini neden bıraktı? angela merkel bavyera seçim sonuçlarının ardından veda konuşması yaptı.
Angela Merkel’in siyasi kariyerinin sonunu hazırlayan taşların belki de en büyüğü Bavyera hezimeti oldu.

Merkel’e delegeler tarafından orkestra şefi Kent Nagano’ya ait bir baton (orkestra şefi çubuğu) hediye edildi.

1001 delegenin oy kullanacağı kongrede, CDU Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, Hrıstiyan Birlik (CDU/CSU) partileri eski meclis grubu başkanı Friedrich Merz ve Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, yeni genel başkan seçilmek için yarışıyor.

Merkel neden bıraktı?

Alman siyaseti için yıllardır yapılan ‘sakin akan bir nehir’ benzetmesi Bavyera seçim sonuçlarıyla birlikte mazide kaldı. Bunun nedeniyse tam 68 yıl sonra kısa adı CDU olan Hıristiyan Demokrat Birliği’nin ekim ayındaki eyalet seçiminde iktidarını kaybetmiş olması. Alman siyasetinde bu andan sonra yapılan analizlerde hep bu seçimlerin Almanya Başbakanı Angela Merkel’i siyasa sona götüren yolu biraz daha kısalttığının altını çizdi. Bavyera’da Merkel’in lideri olduğu CDU, küçük ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) oluşan üçlü birlik 60 yılın ardından Bavyera’da büyük hezimet yaşamış bu olay da Merkel’in siyasi sonunun görkemli işaret fişeği olarak yorumlanmıştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz