Ana SayfaTürkiyeAnkara, Uygur Türkleri'ni ihbar eden yazılım geliştiren Huawei'ye sessiz kaldı

Ankara, Uygur Türkleri’ni ihbar eden yazılım geliştiren Huawei’ye sessiz kaldı

Uygur Türkleri'ne yönelik kültürel soykırıma destek veren yazılımlar geliştirdiği ortaya çıkan ve Çinli Huawei firmasına, Ankara'dan herhangi bir tepki gelmedi

Pekin yönetiminin Çin’in Sincan Bölgesi’ndeki Uygur Türkleri aleyhine yürüttüğü zulüm politikalarına Çin merkezli teknoloji devi Huawei’nin de geliştirdiği yazılımla destek verdiği ortaya çıkmıştı.

Uygur Türkleri’ni Çinli yetkililere ihbar eden yüz tanıma sistemi geliştiren Huawei’nin bu uygulaması dünyadaki her kesimden büyük tepki çekerken, Barcelona’nın yıldızı Antonie Griezmann, teknoloji deviyle olan reklam anlaşmasını feshettiğini açıklamıştı.

Türkiye’de yıllardır faaliyet gösteren Çinli firmaya; Türkiye’deki pek çok kesimden kınama gelirken, resmi makamlardan şu ana kadar herhangi bir tepki gelmedi.

Çin’in Sincan’daki Uygur Türkleri’ne ve Müslümanlar’a yönelik yıllardır sürdürdüğü zulüm politikasına, teknoloji devi Huawei de destek vermeye başladı. 2016 yılında Türkiye’nin 4.5G alt yapısını hizmete sokmasıyla gündeme gelen ve o tarihten bu yana yatırımlarını sürdüren Çinli firma, şimdi de 5G alt yapısını kurmaya hazırlanıyor. Türkiye’ye her yıl binlerce cep telefonu gibi teknolojik aletler satan firmanın ‘etnik yazılım’ geliştirip Müslüman Uygur Türkleri’ni baskı altına alınmaya yardımcı olması gerek dünyada gerek Türkiye’deki pek çok kesimin tepkisini çekti.

Türkiye’den milyonlarca dolar kazanıyor

uawei’ye yönelik tepkilerin en somut örneğini Fransa Milli Takımı forması da giyen, Barcelona’nın golcü futbolcusu Griezmann’ın teknoloji devi ile yaptığı milyon dolarlık reklam anlaşmasını, zulüm politikalarına alet olmamak için iptal etmesi oluşturdu. Huawei’nin yaptığı insanlık dışı uygulamaya, Türkiye’den pek çok siyasetçi, basın ve sivil toplum kuruluşu tepki gösterirken, resmi makamlardan cılız da olsa bir açıklama gelmemesi dikkat çekti.

Türkiye’de 17 yıldır faaliyet gösteren Huawei, milyonlarca mobil abonenin kullandığı 4.5G alt yapısını kurmuştu. Şimdi de Türkiye’nin 5G alt yapısını da kurmaya hazırlanan Çinli firma, ülkeye binlerce cep telefonu, bilgisayar, tablet ve akıllı sistemler de ihraç ediyor.

Yüz tanıma teknolojisi

Geçtiğimiz hafta, Çin merkezli teknoloji şirketleri Huawei ve Megvii’nin, Uygur Türkleri’ni hükümete ihbar eden yüz tanıma sistemini test ettiği ortaya çıkmıştı. ABD merkezli araştırma kuruluşu IPVM’nin ortaya çıkardığı resmi belge, Huawei ve Megvii şirketlerinin kalabalıktaki kişilerin yaşını, cinsiyetini ve ırkını tek tek tespit edebilen yapay zeka kamera sistemini test ettiğini kanıtlamıştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri