Ana SayfaTürkiyeAnkara’da Mansur Yavaş- Melih Gökçek gerilimi

Ankara’da Mansur Yavaş- Melih Gökçek gerilimi

Ankara’daki Mansur Yavaş Melih-Gökçek gerilimi Mustafa Tuna’ya da sıçradı. Mansur Yavaş Melih Gökçek zamanında kurulan şirketlerin zarar ettiği gerekçesiyle kapatılacağını açıkladı. Melih Gökçek de kendinden sonra başkanlık yapan Mustafa Tuna’yı hedef alarak şirketleri onun zarara uğrattığını savundu.

Fatih Portakal cuma günü yayınlanan Fox ana haber bülteninde Ankara’daki bu son durumu masaya yatırdı.

Mansur Yavaş Ankara’da zarar eden şirketleri kapatıyor

Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş zarar eden şirketleri kapatacağını açıklayınca ilk yanıt eski başkan Melih Gökçek’ten geldi. Çünkü şirketlerin çoğu Melih Gökçek zamanında açılmıştı.

Melih Gökçek Mustafa Tuna’yı hedef aldı

Mansur Yavaş’ın şirketleri kapatma kararı almasıyla Melih Gökçek ile AK Partili Mustafa Tuna arasında gerginlik çıktı. “Kimse şirketlerin zarar ettiğini söyleyerek şirketleri kapatamaz” dedi.

Mansur Yavaş’ın belediyeye bağlı özel şirketleri tasfiye kararına ilk yanıt Melih Gökçek’ten geldi. Kendi döneminde kurulan şirketleri savunan Melih Gökçek, kendisinden sonra koltuğa oturan Mustafa Tuna’yı eleştirdi. Melih Gökçek, “Mustafa Tuna dönemi, 2018 yılı: 90 milyon zarar. 2018 dönemi zararı Tuna yönetimi zaafı nedeniyle oluşmuştur” dedi.

Ankara’da başkanlık 25 yıl sonra CHP’ye geçince belediyeye bağlı 15 özel şirket tartışma konusu oldu.

Belediye meclisindeki AK Partili ve MHP’li meclis üyeleri şirketlerin yönetimini ve bütçe belirleme yetkisini Mansur Yavaş’tan almak istedi. Ancak Yavaş ‘yetki bende’ diyerek buna karşı çıktı. Mansur Yavaş önergeyi reddederek zarar eden şirketleri tasfiye edeceğini  açıkladı.

Melih Gökçek’ten Mansur Yavaş’a cevap

Melih Gökçek açıklamasında, “Sayın Mansur Yavaş tepkileri azaltmak için “Şirketleri kapatacağım, ama işçileri atmayacağım, belediyeye alacağım” demektedir. Bu fiilen hem yasal olarak hem de maddi olarak mümkün değildir” diye konuştu.

Gökçek, “Fiilen ve yasal olarak mümkün değil, çünkü belediyede 22 bin 500 şirket personelinin 10’da birine yetecek kadar bile kadro yoktur. Maddi olarak mümkün değil, işçilerin tazminatı en az eski parayla 2 katrilyon tutar” ifadelerini kullanarak şöyle devam etti:

“Şirketlerin bir kısmı zarar ederken bir kısmı kar etmektedir. Kar zarar hesaplarına bakalım: 

Melih Gökçek dönemi

2015 yılı: 109 milyon kar

2016 yılı: 21 milyon kar

2017 yılı: 64 milyon kar

Mustafa Tuna dönemi

2018 yılı: 90 milyon zarar”

Melih Gökçek ile Mustafa Tuna daha önce de hafriyat gelirleri üzerinden karşı karşıya gelmişti.

Tam 23 yıl Ankara Belediye Başkanlığı yapan Melih Gökçek, Mansur Yavaş’ın zarar eden şirketleri kapatma hamlesiyle selefi Mustafa Tuna’yı hedef aldı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,698TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz