Ana SayfaTürkiyeAnket yayınlandı! İşte AK Parti seçmeninin Erdoğan'a bakışındaki son durum

Anket yayınlandı! İşte AK Parti seçmeninin Erdoğan’a bakışındaki son durum

Artık AK Parti seçmeni bile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görevi yapma biçimine onay vermiyor. MetroPoll anketi tartışılacak veriler sunuyor. 

Artık AK Parti seçmeni bile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevi yapma biçimine onay vermiyor. MetroPoll anketi tartışılacak veriler sunuyor.

MetroPOLL’ün “Genel olarak düşündüğünüzde Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını onaylıyor musunuz?” sorusunu sorduğu anketten ilginç sonuçlar çıktı. Ankete göre, Erdoğan’a görev onayı veren AK Partili seçmen oranı düşerken, muhalefette ise Erdoğan onayını yükseltti.

Araştırma şirketi MetroPOLL, ‘Türkiye’nin Nabzı Temmuz 2021’ araştırmasında bu kez vatandaşlara “Genel olarak düşündüğünüzde Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını onaylıyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

‘Evet onaylıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 48.1, ‘Hayır onaylamıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 47 olarak hesaplandı. Yüzde 4.9. ‘Fikrim yok/Cevap yok’ şıkkını işaretledi.

AK PARTİLİ SEÇMENİN ERDOĞAN’A GÖREV ONAYI

Araştırmaya katılanların oy verdikleri partilere göre dağılımına bakıldığında ise ortaya çıkan sonuçlar şaşırttı. Aynı araştırmanın haziran ayı sonuçlarında Erdoğan’a görev onayı veren AK Partili seçmenin oranı yüzde 89 iken, temmuzda bu oran yüzde 81.3’e geriledi. Yine haziran ayında Erdoğan’ın görev yapış tarzını onaylamayanların oranı yüzde 8.9 idi. Temmuz’da ise bu oran yüzde 16.8’e yükseldi. Yani Erdoğan kendi tabanından yaklaşık 8 puan kaybetti.

MHP’DEN DESTEK YÜKSELDİ

Erdoğan buna karşılık Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı MHP tabanından ise yüksek oranda destek aldı. Haziran ayındaki araştırmada Erdoğan’ın görev yapış tarzını onaylayan MHP’lilerin oranı yüzde 53.1 idi. Temmuz ayında bu oran yüzde 76.8’e yükseldi. Yine haziran ayında Erdoğan’ın tarzına hayır diyen MHP’lilerin oranı yüzde 45.7 olarak hesaplanmıştı. Temmuzda bu oran yüzde 23.2’ye düştü. Erdoğan MHP’den aldığı onayı yüzde 23 civarında artırmış oldu.

HDP SEÇMENİNİN GÖRÜŞÜ

Araştırmada öne çıkan bir başka sonuç da HDP’li seçmenden Erdoğan’a yönelen destek oldu. Haziran ayında ‘Erdoğan’ın görev yapış tarzını onaylıyorum’ diyen HDP’li seçmenlerin oranı yüzde 12.4 çıkmıştı. Temmuz araştırmasında bu oran yüzde 32.9 olarak hesaplandı. Haziranda ‘Hayır onaylamıyorum diyen HDP’lilerin oranı ise yüzde 87.6’dan yüzde 63.8’e geriledi.

SAADET PARTİSİ’NDE SON DURUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhur İttifakı’na katılmaları için çaba harcadığı Saadet Partisi’nden de görev onayı için desteğini artırmayı başardı. Haziran’da yüzde 31.6 oranında ‘Erdoğan’ın görev yapış tarzını onaylıyorum’ diyen Saadet seçmeni temmuzdaki araştırmada yüzde 68.4 oranında ‘Evet onaylıyorum’ dedi.

İYİ PARDİ VE CHP

İYİ Partili seçmen haziranda yüzde 9.9 oranında ‘Erdoğan’ın görev yapış tarzını onaylıyorum’ derken, temmuzda yüzde 23 oranında ‘evet onaylıyorum’ yanıtını verdi. CHP’de ise haziranda yüzde 11.9 olan ‘evet onaylıyorum’ yanıtı temmuzda yüzde 4’e geriledi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri