Ana SayfaDünyaApple, Tesla ve Amazon’a parça üreten Çinli firmanın, binlerce Uygur Türkünü zorla...

Apple, Tesla ve Amazon’a parça üreten Çinli firmanın, binlerce Uygur Türkünü zorla çalıştırdığı ortaya çıktı

Skandal ortaklık, Washington Post tarafından gündeme taşındı.

Çin’in Uygur Türklerine yönelik hak ihlallerine bir yenisi daha eklendi. Bilgi ve araştırma merkezi Tech Transparency Project tarafından yayınlanan araştırmaya göre, Apple’ın en eski ve en bilinen iPhone ekranı tedarikçisi Çin merkezli Lens Technology şirketi binlerce Uygur Türkü’nü zorla çalıştırıyor. Lens Technology, ayrıca Tesla ve Amazon için de parçalar üretiyor.

Washington Post’a konuşan Tech Transparency Project (TTP) yöneticisi Katie Paul, “Araştırmamız, Apple’ın tedarik zincirinde zorla çalıştırma uygulamasının, şirketin kabul ettiğinin çok ötesine geçtiğini gösteriyor” dedi.

Buna karşın Apple sözcüsü Josh Rosenstock, Apple’ın, Lens Technology tarafından Doğu Türkistan’dan herhangi bir işçi transferi olmadığını doğruladığını söyledi. Apple’ın cebri çalıştırmaya toleransı olmadığını söyleyen Rosenstock, “Zorla çalıştırmanın varlığını araştırmak, sürpriz denetimler de dahil, yaptığımız her tedarikçi değerlendirmesinin bir parçasıdır” dedi. Rosenstock, “Politikalarımızın herhangi bir şekilde ihlal edilmesi, olası iş feshi de dahil, acil sonuçlar doğurur” dedi.

Lens Technology, zorla çalıştırma iddialarını yanıtsız bırakırken, Washington Post’a açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı iddiaların gerçekle bağdaşmadığını söyledi. Lens Technology, tedarikçisi olduğu Tesla şirketi de iddialarla ilgili soruları yanıtsız bırakırken, Amazon sözcüsü Samantha Kruse yorum yapmaktan kaçındı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri