Ana SayfaTeknolojiApple'ı geçti! Dünyanın en değerli şirketi Microsoft

Apple’ı geçti! Dünyanın en değerli şirketi Microsoft

Microsoft eski tahtına yıllar sonra yeniden kuruldu. Microsoft Cuma günü Apple’ın piyasa değerini geçerek dünyanın en değerli halka açık şirketi oldu.

Zirvedeki değişiklik Apple’ın güçlü sonuçlar yayınladığı ancak tedarik zinciri sıkıntıları nedeniyle 6 milyar dolar kaybettiğini açıkladığı Perşembe günü kazançlarının ardından geldi.

Microsoft ilk kez Apple’ı geçmedi

CNBC’ye göre Cuma günkü piyasa kapanışında, Microsoft’un piyasa değeri neredeyse 2,49 trilyon dolardı, Apple’ınki ise yaklaşık 2,46 trilyon dolardı. Bu, Microsoft’un Apple’ı ilk geçişi değil. Windows üreticisi, 2010’dan bu yana ilk kez 2018’de ve Temmuz 2020’de bir kez daha Apple’ın piyasa değerini aştı. (Alphabet de Apple’ın 2016’daki piyasa değerini geçerek tacı almıştı.)

Apple’ın ilkleri

Ancak Apple, 2018’de 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk ABD şirketi ve sadece iki yıl sonra 2 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk ABD şirketi olarak bir süredir pazarlarda lider durumdaydı. (Sonuçta iPhone hala büyük ölçüde başarılı bir ürün.) Dolayısıyla Apple’ın yakın zamanda dünyanın en değerli şirketi unvanını geri alması ihtimal dışı değil.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,687TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri