Ana SayfaTürkiyeArafalık geleneği! Erzurum'da çoçuk olmak

Arafalık geleneği! Erzurum’da çoçuk olmak

Erzurum’da çocukların asırlardır bayramı öncesinde devam eden ‘arafalık’ yani fındık, ceviz, şeker, lokum toplama geleneği bu Ramazan Bayramı arifesinde de bütün canlılığıyla yaşandı. Günün başlamasıyla birlikte bayramlık elbiselerini giyen çocuklar ellerine aldıkları poşet ve çantalarla kapı kapı dolaşarak büyüklerin ellerini öpüp arafalık topladı.

Erzurumlular yüzyıllardır arafalık geleneğini yaşatıyor. Bayram öncesinde bayramlık giysilerini giyinen çocuklar, kalabalık gruplar halinde evleri dolaşıp, arafalık topluyor. Çocuklar topladıkları arafalıkları gün içerisinde diğer arkadaşları ile birlikte topluca yiyorlar ya da evlerine götürüp annelerinin tasarrufu altında çayla birlikte çerez niyetine tüketiyorlar.

Yetişkinler de arafalık heyecanına ortak oluyor

Çocuklar kadar yetişkinler de arafalık heyecanı yaşıyor. Kapılarını çalan çocuklara mütebessim bir çehre ile şeker, çikolata sunan ev sahipleri, ellerini öpen çocuklara hayır dua edip, başlarını okşayarak yolcu ediyor. Erzurumlular Ramazan ve Kurban Bayramı arifesinde arafalık geleneğini yaşatmak için market veya şekercilerden 10’ar kilogram ağırlığında aldıkları arafalıkları gün içerisinde kapılarını çalan, çocuklara dağıtıyorlar.

70 yaşındaki Kadir Akdemir yenişehirde evinin kapısını çalan onlarca çocuğa fıstık dağıtırken, arafalık geleneğinin yaşatılmasından duyduğu sevinci dile getirdi. Akdemir çocukların ziyaretinden mutlu olduğunu belirtti. Arafalık toplayan çocukların neşe ve sevincini görmekten mutluluk duyduğunru belirten Akdemir “Ben köyde doğdum. Köyde hane sayısı az olduğumuz için gidecek çok yerimiz yoktu. 47 yıldır Erzurum’dayım. 47 yıldır da evimin kapısını her bayram öncesi çalan çocuklara arafalık olarak fındık, fıstık, şeker dağıtıyorum. Komşuluk ilişkilerinin yok olmaya yüz tuttuğu sıla-i rahmin unutulduğu bir dönemde çocukların arafalık bahenesiyle büyüklerini ziyaret etmesi gelecek adına bizleri ümitvar ediyor.” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz