Ana SayfaTürkiyeİşte son anket! AK Parti eridi, MHP can çekişiyor, Perinçek'e mikroskopla bakmak...

İşte son anket! AK Parti eridi, MHP can çekişiyor, Perinçek’e mikroskopla bakmak lazım

Area'nın yayınladığı son ankette AK Parti yüzde 30'un altında çıktı. Küçük ortağı MHP'nin ise baraja takıldığı net şekilde görüldü. İşte son Area anketi.

Area’nın yayınladığı son ankette AK Parti yüzde 30’un altında çıktı. Küçük ortağı MHP’nin ise baraja takıldığı net şekilde görüldü. İşte son Area anketi.

Area Araştırma’nın, siyasi partiler araştırmasının mart ayı sonuçlarını yayınladı. Ankete göre AK Parti’nin oyu yüzde 30’un altına düştü. Ankette MHP’nin baraj altında kaldığı görüldü. Area’nın araştırmasında yüzde 64.2 iktidarı ekonomi konusunda başarısız buldu, Türkiye’nin en önemli sorunu için yüzde 57.3 ile “ekonomi/hayat pahalılığı/yoksulluk” dedi.

Area Araştırma’nın İstanbul, Tekirdağ, İzmir, Bursa, Ankara, Adana, Kayseri, Samsun, Trabzon, Erzurum, Malatya ve Diyarbakır olmak üzere 12 büyükşehirde gerçekleştirdiği araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı.

Vekil seçimi olsa

“Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna verilen yanıtlarda AK Parti’nin oy oranındaki düşüş dikkat çekti.

Toplam seçmen üzerinden AK Parti’nin yüzde 29,2, CHP’nin 20,0, İYİ Parti’nin yüzde 11,7, HDP’nin yüzde 10,0 ve MHP’nin 7,9 oy aldığı görüldü.

Geçerli oylar üzerinden ise oy dağılımları şöyle:

AKP yüzde 35,1
CHP yüzde 24,0
İYİ Parti yüzde 14,0
HDP yüzde 12,0
MHP yüzde 9,4

Geçerli oylar üzerinden ittifakların oy oranı ise şöyle:

Cumhur İttifakı yüzde 44,5
Millet İttifakı yüzde 38,1
HDP yüzde 12,0
Diğer yüzde 5,4

İktidar ekonomide başarısız

“Sizce Türkiye’nin koronavirüs dışında en önemli sorunu nedir?” sorusuna vatandaşların yanıtı yüzde 57,3 ile ekonomi/hayat pahalılığı/yoksulluk, yüzde 15,6 ile işsizlik, yüzde 2,8 ile eğitim sistemi, yüzde 15,2 ile diğer oldu. Vatandaşların yüzde 9,1’i ise fikir belirtmedi.

“Hükümetin ekonomi politikasını başarılı buluyor musunuz?” sorusuna vatandaşların yüzde 64,2’si “başarısız” derken, yüzde 30,5’i “başarılı” yanıtını verdi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri