Ana SayfaTürkiyeAsgari ücret çalışma hayatını altüst edecek! Raziye Gök Aktaş: SGK’lı olmak anlamını...

Asgari ücret çalışma hayatını altüst edecek! Raziye Gök Aktaş: SGK’lı olmak anlamını yitirecek

Gelecek Partisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Başkanı Raziye Gök Aktaş, bugün açıklanan asgari ücretin işverende yaratacağı yükü hesapladı. “Sigortalı olmak anlamını yitirecek” diyen Aktaş, kalem kalem doğacak yeni maliyetleri hesapladı.

İşte bağımsız denetçi ve mali müşavir olan Raziye Gök Aktaş’ın büyük ses getiren o asgari ücret analizi.

Sayın Cumhurbaşkanına bugün 2022 yılı için asgari ücret 4.250 TL +agi, gelir +damga vesaire alınmayacak şeklinde açıklanmıştır. Agi’nin de yüzde 50 artışlı olduğu hesabıyla, bekar bir çalışan için işveren 4.250 maaş +402,50 Agi +( %22,5 işveren payı) 1.156,89 SGK olmak üzere toplam:5.808,39-TL para ödeyecek.

İktidarın mevcut ekonomi politikaları ile kredi, vergi, SGK, icra borç yüklü işverenler asgari ücretin getirdiği yükü taşıyamaz. Asgari ücretten her ne kadar gelir ve damga vergisi alınmayacak olsa da asgari ücretlinin yemek, yol vb ile yılda maliyeti yaklaşık 70 bin lira olacaktır.

İktidarın kanaatimce seçim yatırımı olarak gördüğü asgari ücret artışı maalesef çalışanı aktif SGK’lı olmaktan, aktif BAĞKUR’lu olmaya yöneltecektir. Nasıl mı? Çalışan vergi mükellefiyet kaydı açacak, akabinde işveren ile hizmet alımı sözleşmesi yapacaklar ve bu aşamadan sonra işveren Hizmet Sözleşmesi’ne istinaden işçi/mükellefin düzenlediği fatura karşılığı ödeme yapacak. Böylelikle, işveren kıdem, ihbar, UBGT vb gibi tazminat ödemelerinden kurtulmuş olacak. İş mahkemeleri dosya sayısı azalacak Ancak, en önemlisi SGK anlamını kaybedecek.

Ayrıca bahsedilen çalışma yöntemi yeni sektör ortaya çıkaracak. Örneğin gıda, turizm, inşaat işletmelerine çalışacak eleman temin eden yeni şirketler türeyecek. Bir şirket tüm çalışan yükünü taşıyacak. Hizmet alan şirket ise çalışan yükünden doğrudan veya rücuen kurtulmuş olacak.

Bahsettiğim yöntem mevcutta belediyelerce uygulanmaktadır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri