Ana SayfaTürkiyeAsgari ücretin açıklanmasına dakikalar kala... Nebati'den bir skandal çıkış daha!

Asgari ücretin açıklanmasına dakikalar kala… Nebati’den bir skandal çıkış daha!

Hazine Bakanı Nureddin Nebati hafta içinde vatandaş için söylediği “En fazla neyini kaybedersin” şeklindeki sözleriyle tartışma konusu olmuştu. Nebati bugün de asgari ücretin açıklanmasına saatler kala “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz” sözleriyle tepki çekti. Çünkü ülkenin yakın tarihine bakıldığında asgari ücrette sadece iki kez yüksek artış yapıldı. Biri merhum Erbakan zamanında diğeri de Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlık yaptığı dönemde.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, asgari ücretle ilgili bugün açıklama yapılacağını söyledi. Bakan Nebati, ”Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da enflasyon karşısında ezdirilmeyen bir oranı hep beraber görmüş olacağız” dedi.

2022 yılı bütçe görüşmeleri TBMM Genel Kurulunda devam ediyor. Genel Kurulda milletvekillerinin sorularını cevaplandıran Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ücretler üzerindeki vergilerle ilgili soru üzerine, “Uygulamaya ilişkin gelir vergisi yükü evli, eşi çalışmayan ve üç çocuklu asgari ücretlide yılın son ayına kadar aylık yüzde sıfır olarak gerçekleşmektedir. Asgari ücrette yılın son aylarında vergi tarifesi ikinci dilimine girmesinden kaynaklanan kayıp, asgari geçim indirimi ile giderilmektedir. Asgari ücretlilerin toplamına baktığımızda vergi yükü aylık 2.34, yıllık 3.25’tir” dedi.

Asgari ücret konusunda Bakan Nebati, “Asgari ücretlilerle ilgili bugün açıklama yapılacak. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da enflasyon karşısında ezdirilmeyen, bundan sonra da ezdirilmeyecek bir oranı görmüş olacağız” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri