Ana SayfaTürkiyeFırıncılar ayaklandı! Aşı olmayana ekmek de yok

Fırıncılar ayaklandı! Aşı olmayana ekmek de yok

Aşı karşıtlığının önünü almak için bir hamle daha geldi. Meslek örgütleri aşı olmayan vatandaşlara ekmek satmayacaklarını açıkladı.

Aşı karşıtlığının önünü almak için bir hamle daha geldi. Meslek örgütleri aşı olmayan vatandaşlara ekmek satmayacaklarını açıkladı.

Yetkililerin aşı karşıtlığına yönelik somut bir adım atmaması üzerine meslek örgütleri, harekete geçti. İTO’nun da açıklaması sonrası İstanbul’da 6 ilçenin fırıncılar odası temsilcisi, aşı olmayanlara ekmek satışı yapmayacaklarını açıkladı.

Türkiye’de korona vakaları yeniden artışa geçerken, yetkililerin aşı karşıtlığına karşı somut bir önlem almaması bu kez meslek odalarını harekete geçirdi.

İstanbul’da 6 ilçenin fırıncılar odası temsilcisi, yeni bir karar aldı. Karara göre, aşı yaptırmayan vatandaşlar fırınlara giremeyecek ve ekmek satın alamayacak.

Türkiye’nin bir kapanmaya daha gücü olmadığını söyleyen İstanbul Fırıncılar Odası Esenler Temsilcisi Mustafa Çiçek, şunları kaydetti:

Karar nerelerde uygulanacak?

“Vaka sayıları artmaya başlayınca karar almak zorunda kaldık. Şu anda koronavirüs vaka sayıları aşırı bir şekilde artmaya başladı. Gidişatı iyi görmüyoruz. Bizler de fırıncılar olarak üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. O yüzden fırına gelen vatandaşların aşılarının olup olmadığını kontrol edeceğiz. Aşı olmayana ekmek satışı yapmayacağız. Şu anda 6 ilçede bu kararı aldık. Bu ilçeler ise Bakırköy, Güngören, Bağcılar, Bahçelievler, Bayrampaşa ve Esenler. Ancak bu kararın en kısa zamanda 39 ilçeye yayılacağını düşünüyorum. Hatta bu kararın tüm Türkiye’ye yayılmasını istiyoruz. Bu şekilde en azından insanları uyarmış oluruz. Çünkü Türkiye’nin bir kapanmaya daha gücü yok.

Ne zaman başlayacak?

“Biz de vatandaş olarak üzerimize düşen görevi yapmak zorundayız. Fırıncılar Odası olarak aldığımız kararın doğru olduğuna inanıyoruz ve kararı uygulayacağız. Gelen vatandaşların hepsi akıllı telefon kullanıyor. Telefonlarında aşı olup olmadıkları belli. Aşısı yoksa ekmek satışı yapmayacağız. Belki biz pandemi döneminde kapanmadık ama binlerce küçük esnafımız kapandı ve mağduriyet yaşandı. Benim kimseyi mağdur etmeye hakkım yok. Bu uygulamayı önümüzdeki hafta itibariyle başlatacağız.”

Aşı çağrısı yapıldı

28 Temmuz’da da İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, iş dünyasına ‘aşını ol, indirimi al’ uygulama çağrısında bulunmuştu.

Avdagiç, şunları kaydetmişti: “İTO’ya üye 640 bin firma bulunuyor. Yüzbinlerce çalışanı ve milyonlarca müşterisi bulunan bu firmalarımızın bir çoğunun, indirimler gibi etkili yöntemler de dahil olmak üzere aşı kampanyaları yapmalarını öneriyoruz. Aşılama ile toplum sağlığının ve çalışma hayatımızın sağlam tutulması için iş dünyası olarak da bizler de üzerimize düşeni yapmalıyız. Bu noktada iş dünyamızın aşı teşvikleri için proje geliştirmesi çok yararlı olacaktır.

Bilim Kurulu’nun ve uzmanların dile getirdiği gibi, hepimiz aşılarımızı olalım. Ayakta kalalım, üretimde kalalım. Özel sektörün aşılamayı cesaretlendirici yaklaşımlarının, halkın genelinde olumlu etkisi olacağını düşünüyorum. Aşının varyant virüsteki etkisi dahi kanıtlanmışken, aşı olmayanların virüsün yayılmasındaki etkisinin göz önünde tutulması şart. Özel sektörün aşılanan müşterilere ve çalışanlara yönelik birtakım uygulamalarına, birçok ülkede başlandı. Benzer örneklerin Türkiye’de de çoğalması pandemi ile devam eden mücadelede yararı olacaktır.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri