Ana SayfaTürkiyeAslıhan Esringü: Medeniyetin 2050 yılına kadar çökme riski var

Aslıhan Esringü: Medeniyetin 2050 yılına kadar çökme riski var

Doç. Dr. Aslıhan Esringü’nün başarılı projesi coşku ile başladı. İklim değişikliği konusunda TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları çağrı programı kapsamında 2018 yılının 2. döneminde Atatürk Üniversitesi adına destek verilen tek proje olma özelliği taşıyan “İklim Değişikliğinde Atılacak Yeşil Adımlar” Mavi Salonda gerçekleştirilen açılış programıyla başladı.

Proje hakkında Medya Notu’na bilgi veren Doç. Dr. Esringü “Projemiz TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları çağrı programı kapsamında 2018 yılının 2. Döneminde üniversitemiz adına destek verilen tek projedir. Projenin yazım sürecinden bugüne yaklaşık 1 yıl geçti. Proje ekibi olarak bizler sürecin başından bu yana yoğun bir tempoyla çalışıyoruz” diye konuştu.

Medeniyetin 2050 yılına kadar çökme riski var

Küresel İklim Değişikliği denildiği zaman öncelikle hepimizin aklına beklenmeyen hava olayları, özellikle sıcak hava dalgaları geliyor. Yapılan araştırmalarda küresel ısınmayı en fazla 1,5 derece ile sınırlama hedefi bulunmakta. Araştırmalar, ısınma, 2 derece olduğunda tüm medeniyetlerin 2050 yılına kadar çökme riskiyle karşı karşıya kalabileceği tehlikesine dikkat çekmekte. Küresel bir değişimden bahsediyoruz ve bundan hiç kimsenin kaçışı yok. Bu nedenle derhal harekete geçmemiz gerekiyor.

Akademisyenler olarak, bu konunun anlaşılmasına, ortaya çıkan sorunların çözülmesine nasıl katkı sağlayabiliriz sorusunu sorduğumuzda akla ilk gelen cevaplardan biri eğitim. Bizler de eğitim ile iklim değişikliğine farkındalık kazandırabilmek adına TÜBİTAK’a projemizi sunduk ve TÜBİTAK yetkilileri de projemizi desteklemeye uygun gördüler.

Projemizin amacı; Farklı seviyelerdeki ortaokul öğrencilerine iklim değişikliği hakkında eğitimler vererek küresel ısınmanın çevreye ve tüm canlılar üzerine etkilerini düşünmelerini ve İklim değişikliği konusunda bireysel olarak yapabilecekleri hakkında farkındalık oluşturmak.

Projenin hedef kitlesi, Erzurum’un Aşkale, Tortum ve İspir yatılı bölge ortaokullarının (YBO) 6. ve 7. sınıf öğrencilerinden seçildi. Çünkü Atalarımızın söylediği gibi “Ağaç Yaş İken Eğilir”. Eğitime küçük yaşlarda başlayabilirsek çocuklarımızın ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri kazanmalarına yardımcı olarak topluma geniş kapsamlı bir fayda sağlayacağımızı düşünmekteyiz.

Projemizde rehber olarak görev yapan öğretmenlerimizin desteğiyle fen bilgisi dersine ilgileri ve çevre sorunlarına duyarlılıkları dikkate alınarak, her bir okuldan eşit sayıda kız ve erkek 10’ar öğrenci olmak üzere toplamda 30 öğrenci seçtik.

Projede verilecek eğitimler ile öğrencilere;
• Küresel iklim değişikliği nedir?
• Küresel iklim değişikliğinin dünya üzerinde ortaya çıkardığı sorunlar nelerdir?
• Ortaya çıkan bu sorunlar ile nasıl mücadele edilebilir?
• Ormanların ve diğer bitki örtüsünün küresel ısınmanın önlenmesine yönelik katkıları nelerdir?
• Türkiye bu değişimden nasıl etkilenecek? Bireysel ve toplumsal alınabilecek önlemler nelerdir?
gibi soruların cevaplarını çeşitli bilimsel, sanatsal ve doğa faaliyetleri ile bulabilmelerini sağlayarak iklim değişikliği konusunda farkındalık ve duyarlılık oluşturabileceğimizi düşündük diye belirtti

Proje faaliyetlerimiz bugün ki açılışımızla başlayıp 6 gün yoğun bir program şeklinde sürecek. Öğrencilerimizi sıkmadan eğlenceli bir şekilde planlamalarımızı yaptık. Verilecek eğitimler ile öğrencilerin ekolojik vizyonu ve bilimsel düşünme becerilerinin gelişeceği, çevreye karşı duyarlı, iklimin korunmasına destek doğa dostu bireyler kazandırmayı arzulamaktayız dedi.

Ayrıca eğitime katılan öğrencilerin almış oldukları eğitimler ile okullarındaki diğer öğrencilere, ailelerine ve sosyal çevrelerindeki kişilere çarpan etkisi oluşturarak iklim değişikliği konusunda farkındalık kazandırıp bilginin geniş kitlelere ulaşmasını sağlamayı da hedeflemekteyiz diye ifade etti.

Küresel bir problem olan iklim değişikliği konusunu erken yaşlarda yapılacak bilgilendirme eğitimleri ile çocuklarda konuya farkındalık kazandırmak amacıyla düzenlenen proje 15 Haziran 2019’a kadar devam edecek.

Nedir iklim değişikliği?

İklim değişikliği; insan faaliyetleri sonucunda yerküreyi saran atmosferin bileşiminin bozulması nedeniyle yeryüzü sıcaklığı ve hava olaylarında meydana gelen değişimlerdir. İklimin değişmesine neden olan en büyük etken antropolojik kaynaklara bağlı olarak ortaya çıkan sera gazı salınımındaki artışlardır. Atmosfere en fazla salınan sera gazları ise CO2, metan, su buharı ve kloroflorakarbonlardır. Ülkelerin gelişmişlik düzeylerine göre endüstrideki gelişmeye bağlı olarak sera gazı salınım oranları artış göstermektedir. Sera gazı salınımındaki artışa bağlı olarak hava sıcaklık derecesindeki 1-2 ºC artış beraberinde ciddi sorunlar getirmektedir. Bu sorunlar kuraklık, seller, şiddetli kasırgalar, okyanus ve deniz suyu seviyelerinde yükselme, okyanusların asit oranlarında artış, buzulların erimesi, çölleşme, bazı bitki ve hayvan türlerinin yok olma riski ve göç gibi problemlere yol açmaktadır. Mevcut tehditler kentleşme, ekonomi, tarım, gıda, su kaynakları, sağlık ve turizm konularında hayatımızın her alanını etkilemektedir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz