Ana SayfaTürkiyeAtatürk Üniversitesi öğrencileri şehitleri anma gününde kahramanlarıyla buluştu

Atatürk Üniversitesi öğrencileri şehitleri anma gününde kahramanlarıyla buluştu

Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrencileri 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 104. yılında Çanakkale’ye gitti.

18 Mart Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 104. yıl dönümü dolayısıyla Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrencileri Bu toprakları bizlere vatan yapan aziz mehmetçikleri yerinde ziyaret ederek dualarla andılar. Bir gün öncesinden yola çıkan üniversiteli gençler 24 saat süren yolculuğun ardından ecdadıyla buluştu. İlk olarak rehber eşliğinde 57.Piyade Alayı Şehitliğinde dua edip, tarihini yakından tanıyıp fotoğraflar çektiren Atatürk Üniversitesi Öğrencileri ardından Conk Bayırına giderek etrafı gezdi. Mehmetçiklerin korunmak için yaptıkları siperleri gören öğrenciler duygulu anlar yaşadı. Son olarak Çanakkale Şehitlik Abidesine giden öğrenciler şehitlere dua ederek tarihine tanıklık etti.

BASTIĞIN YERLERİ TOPRAK DİYEREK GEÇME TANI!

Attığı her adımın bir anlamı olduğunu söyleyen Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Ece Mazlum ” Mehmet Akif Ersoy’un Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı! Düşün altında binlerce kefensiz yatanı. cümlesinin altında yatan anlamı şimdi daha iyi anlıyorum. Bastığımız her yerde binlerce şehit olabilir, vatanı için canını feda eden bu mehmetçiklerimize minnettarız “dedi.

İYİ KALPLİ MUSTAFA KEMAL

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Avustralyalı ve Yeni Zelandalı analara yazdığı mektubunda ” Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Göşyazlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda can verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır” cümlelerinden etkilendiğini belirten Mazlum “Bu mektubu okuduktan sonra Atatürk’e bir kez daha hayran kaldım. Kemal Atatürk’ün Bize savaş açan, bizim topraklarda can veren düşman askerlerine bile sahip çıkmasından iyi kalpliliğini ve insan sevgisini görüyoruz.” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,692TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz