Ana SayfaTürkiyeAtilla Yayla: Çocuk değil hep öğrenci

Atilla Yayla: Çocuk değil hep öğrenci

Okul öncesi eğitim, anaokulu, kreş, kurs… Aileler çocuklarının daha iyi eğitim alması için her yolu ve imkanı sonuna kadar kullanmaya çalışıyor. Eğitim sistemi farklı formatlarda çocuklara eğitim imkanı ve ortamları hazırlıyor. Ancak bu durum çocukların küçük yaşlarda okula/kursa/kreşe başlamasını gerektiriyor. Aileler bu eğitimlerin bir kısmına karar verme inisiyatifine sahipken bir kısmının kurallarını ve kabul şartlarını devlet belirliyor. Devletin belirlediği sistemde okula başlama yaşı beşe kadar düştü; kreş/kurs başlangıç yaşı ise 2-3 civarında artık.

Gazete Yeni Yüzyıl yazarı Atilla Yayla, okula başlama yaşının düşmesini ve ailelerin bu konuda söz hakkının olmamasını eleştirdi. Bazı ülkelerde okula başlama yaşının üçe kadar düştüğüne dikkat çeken Yayla, beş yaşının bile erken olduğunu belirtti ve bu konuda anne-babalara söz hakkı verilmesini istedi. 

Anaokulu öncesi program 3 yaşındaki çocuklara uzandı

Atilla Yayla okul öncesi eğitimin önemi için şunları yazdı: Anne-babalar beş yaşındaki çocuk ile altı yaşındaki çocuk arasındaki farkı iyi bilir. Bu yüzden, çocuklarının okula başlama yaşı hakkında velilere söz hakkı tanınması gerekir. Ancak,  dünyadaki eğilim tersine. Siyasî otoriteler kendini bu konuda tek yetkili görüyor. ABD’de New York şehri anaokulu öncesi programını üç yaşındaki çocuklara uzattı. Türkiye’de de durum aynı. Devlet eğitime başlama yaşını daha da aşağı çekmek için var gücüyle çalışıyor ve bununla övünüyor. Veliler ise sessiz. Başka birçok konuda konuşan sivil toplum kuruluşları var ama bu sorunla ilgilenen STK yok. Eğitimle ilgili STK’lar bazen devletten bile daha baskıcı bir profil çiziyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz