Ana SayfaTürkiyeAv. Hasan Seymen: Sayın Adalet Bakanı artık bağımsız yargı için temennide bulunmayı...

Av. Hasan Seymen: Sayın Adalet Bakanı artık bağımsız yargı için temennide bulunmayı bırakıp çaba sarf etmeli

Çağlar Cilara’nın konuğu olan Avukat Hasan Seymen, yargı sistemiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gelecek Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Hasan Seymen, Çağlar Cilara’nın programına konuk olarak değerlendirmelerde bulundu ve izleyicilerin sorularını yanıtladı.

Yargı sistemiyle ilgili çarpıcı yorumlarda bulunan Seymen, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün “bağımsız yargı” açıklamalarını değerlendirerek, “Sayın Adalet Bakanı’nın artık bağımsız bir yargıyı temenni etmeyi bırakıp, Hakimler ve Savcıların bağımsız ve tarafsız olacağı yapıyı oluşturacak çabayı sarf etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Seymen, “Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısının değiştirilmesi, Anayasa’da hakimlere tanınan azledilemezlik hakkının hakimler tarafından kullanılması gerekir. Böylece hakimler bağımsız kararlar verebilir” dedi.

Türkiye’de ciddi bir yargı problemi olduğunu fakat tek sorunun bu olmadığını söyleyen Seymen, “Daha geçenlerde İstanbul’daki Ağır Ceza Mahkemesi, Anasaya Mahkemesi’nin kararını tanımadı. Bu yargının siyasallaşmasının örneği. Biz burada nasıl mahkemeler tarafsız diyebiliriz? Ülkemizdeki sorun sadece yargı sorunu değil, ülkemizde ciddi bir sistem sorunu var. Ucube bir sistemle yönetiliyoruz. Bakanların da elinde bir şey yok, bunlar Cumhurbaşkanı’nın sekreteryasını yönetiyor, tüm kararlar tek bir ağızdan çıkıyor” ifadelerini kullandı.

TECRÜBESİZ HAKİM VE SAVCILAR MAĞDURİYET DOĞURUYOR

Yeterli eğitim ve tecrübeye sahip olmadan kürsülere oturtulan hakim ve savcıların adliyelerde aksaklıklara ve vatandaşın mağduriyetine sebep olduğunu söyleyen Seymen, “Adalet sistemimiz birkaç senedir felç olmuş durumda. En basit dava 2-3 yıldan önce bitmiyor. Biz avukatlar, müvekkillerimize mahçup oluyoruz. Ama Türkiye’de problem sadece adliye problemi değil, sistem problemi. Sistem düzelmeden adliyeler de düzelmez” dedi.

Hukuk fakültelerinin sayı ve kontenjanlarının azaltılması ve nitelikli hukukçuların yetiştirilmesi gerektiğini belirten Seymen, hakim ve savcı alımlarında da yandaşlık kıstasının değil, liyakat kıstasının esas alınması gerektiğini söyledi.

ÖZÜR DİLENEREK TAZMİNAT VERİLMELİ

“15 Temmuz hain darbesine katılanlar ve terör örgütünü destekleyenler cezasını mutlaka çekmeli” diyen Seymen, mağdur edilen insanlardan ise özür dilenmesi ve mağduriyetlerinin giderilmesinin gerektiğini söyledi.

Seymen, şu ifadeleri kullandı:

Kimseyi “şüphelendim, işkillendim” diye işinden edemezsiniz. İşinden edildiği, açlığa mahkum edildiği halde beraat eden, hakkında kovuşturmaya yer olmadığı uygun görülen kişilerin işlerine iade edilmesi ve kendilerine tazminat ödenmesi gerekiyor.

Programın tamamını izlemek için:

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri