Ana SayfaDünyaAvrupa'nın bir sonraki lideri hiç kimse olmayacak! New York Times'da dikkat çeken...

Avrupa’nın bir sonraki lideri hiç kimse olmayacak! New York Times’da dikkat çeken Merkel ve Avrupa analizi

Avrupa Birliği’ne ve öncül örgütlerine liderlik her zaman zor bir iş olmuştur. Uzun bir süre, en büyük iki kurucu üye olan Fransa ve Almanya bunu nispeten işbirliği içinde yönetti. Aralarında Helmut Schmidt ve Valéry Giscard d’Estaing, Helmut Kohl ve François Mitterrand’ın da yer aldığı liderler, anlaşmazlıklarını önce çözecek, sonra da uzlaşmalarını Avrupalılaştıracaklardı.

Ancak son on yılın çoğunda, bir lider sadece Avrupa’ya başkanlık etti: Almanya Başbakanı Angela Merkel. Şimdi, görevden ayrılmaya hazırlanırken, onun yerine geçme yarışması başlıyor.

Avrupa Birliği’ne açıkça siyasi bir amaç verme girişimlerinin şimdiye kadar hüsrana uğradığı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yer alıyor. Bir de Olaf Scholz var, muhtemelen Almanya’nın yeni şansölyesi olacak, Bayan Merkel’in mantosunu miras almayı umut edecek. Ve belki de arkada, Avro’yu kurtarmakla anılan Avrupa Merkez Bankası’nın eski başkanı İtalya Başbakanı Mario Draghi vardır.

Amerika ve Çin arasındaki rekabetten rahatsız olan ve derinden bölünmüş olan Avrupa Birliği, Merkel’in yükseldiği yıllardan farklı bir dünyada yaşıyor. Bloğun kalbinde basit bir nedenden dolayı bir boşluk var: Avrupa Birliği artık yönetilemez. Kimse yeni Merkel olmayacak.

2005 yılında şansölye olmasına rağmen, Merkel’in liderliği pek çok kişi tarafından fark edilenden daha kısa sürdü. 2010 yılında başlayan ve blok genelinde borçlanma maliyetlerinin yükselmesine neden olan Avro Bölgesi krizine kadar, Merkel Avrupa bir güç merkezi değildi.

Krizin ilk aşamalarında, Fransa’nın o zaman cumhurbaşkanı olan Nicolas Sarkozy ile birlikte “Merkozy” olarak adlandırılan bir işbirlik oluştu. Ama Bay Sarkozy karar vericiden çok süs eşyasıydı. Her ikisi de İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin görevden alınması için bastırdı. Belirleyici olan Merkel’in müdahalesiydi. Bay Sarkozy’nin 2012’de ayrılmasıyla, Fransız-Alman işbirliği ortadan kalktı.

Merkel, Avrupa’nın karşılaştığı tüm büyük soruların merkezi oyuncusuydu hep. 2012 yazında, Bay Draghi’nin bir varlık satın alma programı duyurusunu onayladı ve Avro Bölgesi’nin borçlanma maliyetlerini hafifletti. 2014 yılında, bölünmüş bir Avrupa Birliği’ni Kırım’ın ilhakı konusunda Rusya’ya karşı kolektif yaptırımlar konusunda anlaşmaya zorladı. Ve 2015 mülteci ve göçmen krizi sırasında, bloğun iltica politikasını Alman vatandaşlarına birkaç sözle “Yapabiliriz” diyerek anlattı. (Birkaç ay sonra bu yaklaşımdan geri çekildi.)

2017’de iktidara gelen Macron, Batı Avrupa’da pariteyi restore etmeyi başkanlığının ‘raison detre’si (varlık sebebi) haline getirdi. Ancak Merkel’in etkisini sulandıramadı. İkisi arasındaki ilişki, asla rahat değildi, pek düzelmedi.

Merkel Avrupa için Çin’e yönelimi kontrol etmeye çalıştı. Çin pazarını Avrupalı şirketler tarafından yatırıma açan Kapsamlı Yatırım Anlaşması için bastırdı ve geçen Aralık ayında sonuçlandırmaya çalıştı. Joe Biden göreve gelmeden hemen önce, anlaşma Merkel’in Avrupa stratejik özerkliğinin bir göstergesiydi. Ekonomi ve iklim konularında Amerika’nın aksine, Çin ile işbirliğine hazırlıklı olmak.

Ama girişim başarısız oldu. Çin’in, Sincan’da Doğu Türkistan meselesinde insan hakları ihlalleri nedeniyle Avrupa Birliği’nin dört Çinli yetkiliye uyguladığı yaptırımlara misilleme yapmasından sonra anlaşma karşılıksız kaldı.

Ekonomik olarak Çin’e bağımlı ve Avrupa’ya giden ticaret yolları için önemli olan Almanya’ya pragmatik işbirliği mantıklı bir yol gibi görünüyor. Ancak diğer üye ülkeler için Çin daha fazla tehdit oluşturuyor. Çarpıcı bir şekilde, Draghi yönetiminde İtalya, Çin yatırımlarına kur yapmayı fili olarak bırakıp Amerika’ya daha fazla yöneldi.

Hukukun üstünlüğü, nükleer güç, savunma politikası ve en önemlisi Çin ile olan ilişki gibi birçok konuda Avrupa derinden bölünmüş durumda. Yine de Avrupa’ya liderlik edecek bir başkanın daha iyi olabileceğini düşünmek için bir neden yok.

Macron’un daha derin parasal birlikten artan askeri kapasiteye ve teknolojik bağımsızlığa kadar Avrupa’ya yönelik büyük planları yaygın olarak desteklenmemektedir. Avrupa Birliği’nin Amerika ve Çin’e emsal olduğunu varsayıyor.
Ancak bu Amerika’nın güvenlik garantisinin vazgeçilmez olduğu Avrupa başkentlerinde durum ortadayken bu kucağa saldırganca gelebilir.

Almanya’nın yeni lideri Scholz Merkel’in Çin’e yaklaşımında aynı ekonomik baskılara maruz kalacak. Ve Merkel’in yaptığı gibi, Çin ile derin bir ekonomik ilişki ve Washington ile bir güvenlik ilişkisini devam ettirecek. Bunu Avrupa’ya empoze etmek için de kesinlikle mücadele edecektir. Macron ve Draghi’ye gelince, birkaç konuda ortak fikirler yaratabilirler. Ancak Amerika ve Çin’de birbirinden ayrı kutuplardır.

Açıkça ortada olan gerçek şu ki, ne Alman şansölyesi ne de Fransız hükümeti Avrupa’yı yönetemez. Seleflerinin birbirlerine verdiği tavizler artık yok. Ve büyük bir liderliğin yokluğunda, Avrupa tek bir şeye yöneliyor: Durağanlık.

Not: Analiz Cambridge Üniversitesi’nde politik ekonomi profesörü olan Helen Thompson tarafından kaleme alındı.

Kaynak metin. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri