Ana SayfaDünyaAy üssü için Çin-Rus işbirliği

Ay üssü için Çin-Rus işbirliği

Çin ve Rusya arasında uzaydaki en büyük işbirliği projesine imzalar atıldı. Haziran ayında Çin ve Rusya, ABD’nin kendi ay üssü planına doğrudan bir meydan okuma olan Uluslararası Ay Araştırma İstasyonu adlı ortak bir bir plan için bir yol haritası açıkladı. Yayınlanan “tanıtım videosunda “Altmış yıldan fazla bir süre önce, cesur adamlar ayı keşfetmeye başladılar. Bu sefer daha büyük cesaret, daha güçlü kararlılık ve daha iddialı hedeflerle geliyoruz.” denildi.

Plan, 14 misyondan oluşan ve potansiyel bir insanlı üsle sonuçlanan uzun zamanda yayılacak çok taraflı bir çabayı ifade ediyor.

Uzayda AY üssü için Rusya Çin işbirliği

Ekonomik, askeri ve diplomatik alanlarda artan Çin-Rus işbirliği Ay üssü ile devam ediyor. Elbette bu hamle Amerikalılar için bu bir meydan okuma anlamına geliyor. ABD’nin başlıca iki düşmanı, Artemis programının bir parçası olan NASA’nın ay temel planlarını aşmak ve uzay araştırmalarında ABD’den liderliği ele geçirmek için yüksek teknolojili bir çaba üzerinde işbirliği yapıyor. Çin-Rus Ay üssü ve Artemis programı, ayın güneyinde bir ay araştırma üssü inşa etmek için küresel bir devletler koalisyonu kurmayı amaçlıyor. Ay üssü projesi bilim ve keşfin ötesinde, bu çabalar ulusal prestij, yeni teknolojileri, endüstriyi teşvik etmek, kaynak yaratmak, deneyler yapmak Ay’a ve Mars’a yapılacak diğer görevler için zemin hazırlamakla ilgilidir.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerden minimum yanıt geldi ve henüz hiçbir ülke Çin ve Rusya’yı Ay araştırma istasyonuna katılma davetine olumlu yanıt vermedi.

Avrupalı devletlerin aklındaki en temel sorulardan biri şu: Plan başarılı olacak mı, yoksa Pekin ve Moskova’daki propagandacılar için bir manivela mı?

Çin-Rus uzay işbirliğinin değişen tarihi, planın karşılaştığı göz korkutucu teknik engellerden ve projenin başarılı olması için devam etmesi gereken hassas siyasi dengeden yola çıkarak sayısız önemli engelle karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor.

Rus – Çin uzay işbirliğinin geçmişi

Önerilen Ay üssü, önemli bir farkla, uzaydaki en önemli Çin-Rus işbirliği girişimi olacaktır. İki güç arasındaki önceki işbirliği karışık bir başarı sağladı. 1957’de Sovyetler Birliği ve Çin , Moskova’nın Pekin’e nükleer füze ile ilgili yetenekler sağladığı Yeni Savunma Teknik Anlaşması’nı imzaladı. Mao Zedong’un yönettiği Çinli bilim insanları, uyduları araştırmaya başladılar ve Rus yardımını beklediler. 1958 yılında CIA önemli Rus yardımının Çin’in 1959 veya 1960’a kadar bir uydu fırlatmasına izin verebileceğini iddia etti. Ancak, Çinli bilim insanları birkaç ay sonra Moskova’yı ziyaret ettiğinde, onlara bekledikleri destek verilmedi. Uydu tasarımlarını veya fırlatma alanlarını görmelerine izin verilmedi. Üstelik uydulardan vazgeçmeleri tavsiye edildi. 1960’a gelindiğinde, Sovyet uzmanlar, önde gelen iki komünist devlet arasındaki derinleşen siyasi çatlak nedeniyle Çin’den ayrıldı ve uzay işbirliği umutları sona erdi.

Pekin’in projede kıdemli taraf olduğu, daha iyi kaynaklara sahip bir uzay programına sahip olduğu ve daha hızlı ilerlediği bir sır değil.

Sonraki on yıllar boyunca, Sovyetler Birliği’nin odak noktası, Çin kendi yerli uzay programını geliştirirken, ABD ile rekabete odaklanmaktı. Bir sonraki işbirliği dönemi, Rusya’nın Çin’in insanlı bir uzay programı geliştirmesini hızlandıran Soyuz kapsülü için tasarımlar da dahil olmak üzere uzay teknolojisini sattığı 1990’ların ortalarındaydı.

Mars keşfi başarısız oldu

2007’de Çin ve Rusya, “Çin-Rus ortak Mars keşfi ” için bir anlaşma imzaladı ve 2011’de bir Mars yörünge aracı ve çıkarma gemisinin fırlatılmasıyla sonuçlandı. Bununla birlikte, Rus roketi arızalandı. Rus ve Çin uzay araçlarının Dünya’ya geri düşmesine neden oldu, her iki ülkenin de kızıl gezegene ulaşmaya yönelik ilk girişimi için utanç verici bir sonuç.
Bir ay üssü inşa etmek ve sürdürmek, hem Çin hem de Rusya tarafından büyük finansal yatırımlar, yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve roket teknolojisinde önemli ilerlemeler gerektirecektir. Proje için bir kamu bütçesi yok, ancak kesinlikle on milyarlarca dolar gerekecek. Örneğin NASA, Artemis programının 2025 yılına kadar 86 milyar dolara mal olacağını tahmin ediyor.

Rusya’nın uzay programı ciddi şekilde nakit sıkıntısı çekiyor ve bütçesinin 2014’ten bu yana yüzde 18 düştüğünü ve önümüzdeki üç yıl içinde daha derin kesintilerin planlandığını gördü. Finansman zorlukları, Sovyet sonrası roketleri Angara gibi, Rus uzay önceliklerini baltaladı. zaten programın 16 yıl gerisinde.

Nisan 1961’de Yuri Gagarin‘in (Onu iki yıl sonra uzaya giden ilk kadın Valentina Tereshkova izledi) uzaya giden ilk insan olmasının 60. yılını kutlayan Rusya, eski günlerdeki başarılarını tekrar yakalamayı amaçlıyor. Moskova son yıllarda Mars ve Ay keşifleri konusunda hem Washington hem de Pekin’in gerisinde kalmış durumda.

Çin daha güçlü kaynaklara sahip

Çin’in uzay programı daha iyi kaynaklara sahip. ABD’den sonra ikinci sırada. Rus yorumcuların neşeyle belirttiği gibi, muhtemelen ortak projenin çoğunu finanse edecek. Ancak Pekin, Tiangong uzay istasyonu ve kendi yüksek profilli Mars ve Ay misyonları gibi devam eden diğer girişimleri finanse etmeyi tercih edebilir. benzer şekilde, Rusya sınırlı kaynaklarını planlanmış milyarlarca dolarlık bir uzay istasyonuna tahsis edebilir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri