Ana SayfaTürkiyeAyasofya'da gıyabi cenaze namazı kılınacak

Ayasofya’da gıyabi cenaze namazı kılınacak

Yeni Zelanda’da düzenlenen silahlı saldırıda, hayatını kaybeden 49 kişi için Ayasofya’da, Gıyabi Cenaze namazı kılınacak.

Yeni Zelanda’da, 2’si Türk, 200 kişinin bulunduğu Al Noor Cami’ne düzenlenen silahlı saldırıda, hayatını kaybeden 49 kişi için Ayasofya’da, Gıyabi Cenaze namazı kılınacak.

Saldırıyı gerçekleştirenlerin tespit edildiği Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern tarafından bildirildi. Saldırıyı düzenleyenler arasından birinin, Türkleri hedef göstererek “Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz’ın Doğu yakasında. Ama Boğaz’ın Batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa’ya gelirseniz sizi öldüreceğiz. Konstantinopolis’e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak.” ifadeleri dikkat çekti.

Saldırgan’ın Türkleri hedef alması üzerine müslüman halk tarafından birlik, beraberlik mesajları yayınlandı. Başta Mescidi Aksa olmak üzere Müslüman kentlerin yanısıra, Türkiye’de Şanlıurfa, Adıyaman gibi birçok şehirde de gıyabi cenaze namazları kılınmaya başlandı.

Sosyal medyada “Ayasofya ibadete açılmalı” , “Saldırı Ayasofya’da protesto edilmeli” sloganlarıyla birleşen müslümanlara Gazeteci, Yazar ve Ünlülerden de destek geldi. Avrupa parlementosundan Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinin reddi üzerine Türk halkı, Gıyabi Cenaze Namazı için sosyal hesaplarından birbirine davetiye yolladı.

Jacinda Ardern’in tabirine göre “Yeni Zelanda’nın en karanlık günü” kabul edilen ve 49 kişinin ölümüne neden olan saldırıda hayatını kaybedenler için bugün 14:30’da Ayasofya önünde gıyabi cenaze namazı kılınacak.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz