Ana SayfaTürkiyeAyasofya'da namaz! Özel davetliler arasında Süleyman Özışık da var

Ayasofya’da namaz! Özel davetliler arasında Süleyman Özışık da var

Ayasofya’da kılınacak olan ilk namaz çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Sınırlı sayıda kişinin davet edildiği ilk namazda bu davetin hangi ölçütlere göre belirlendiği kafaları kurcalıyor. Hatırlanacağı gibi sosyal medyada yayınladığı küfürlü videolarla tanınan Süleyman Özışık da Diyanet’in özel davetlisi olarak Ayasofya’da namaz kılacak.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul İl Müftüsü Mehmet Emin Maşalı ve beraberindekilerle Ayasofya’ya gelerek cuma namazı öncesi son hazırlıkları inceledi. Erbaş, 24 Temmuz Cuma günü Ayasofya’nın ilk cuma namazıyla ibadete açılacağını hatırlatarak, bütün hazırların devam ettiğini söyledi.

Ayasofya’da namaz için seçilen davetliler arasında Süleyman Özışık’ın da olması insanlar arasında tepkiye neden oldu.

Kaç kişi namaz kılabilecek?

Ali Erbaş, camide ilk gün kaç kişinin namaz kılabileceği hakkında şu değerlendirmede bulundu:

“Tabii caminin içinde sosyal mesafeye uyarak, birer metre arayla düzenleme oluyor. Şu an rakam olarak bilmiyorum ama yani 700-800-1000 kişi arası ara bölmelerle olabilir. Tabii hemen iç avlu var. İç avluda da yine namaz kılanabilecek sosyal mesafeye uygun şekilde. Çok şükür hiçbir problem olmadan cuma günü camimizin açılışını yapacağız inşallah.”

Hazırlıklar sürüyor

Duvarlarda bulunan mozaik, sembol, fresklerle ilgili çalışmalar hakkında konuşan Erbaş şunları kaydetti:

“Onlar şu anda devam ediyor. Bir kısmı tamamlandı. Diğer freskler, resimler de şu an perdeleniyor. Teknolojik imkanlardan faydalanılarak inşallah bu sistem de kuruluyor. Tek bir çivi çakmadan yapılan hazırlıklar bu şekilde devam ediyor.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,697TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri