Ana SayfaTürkiyeAyasofya'daki ilk cuma namazı için Davutoğlu'na davet yok!

Ayasofya’daki ilk cuma namazı için Davutoğlu’na davet yok!

Ayasofya’daki tarihi gün için düzenlenen 500 kişilik davet listesine göre, Devlet Bahçeli ve Fatih Erbakan Cuma namazına katılacak. Kılıçdaroğlu ve Akşener ise mazeret belirterek katılmayacaklarını bildirdi. Karamollaoğlu ve İmamoğlu’na davet son gün gelirken; Davutoğlu ile Babacan davetliler arasında yer almadı.

Danıştay kararı ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ardından Ayasofya resmen ibadete açılıyor. Tarihi ilk Cuma için caminin içinde sadece 500 kişinin namaz kılacağı belirtildi.

Geçen hafta “İsim isim herhangi bir davet söz konusu değil” ifadelerini kullanan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya Camii’nde yarın kılınacak cuma namazı için siyasetçiler, milletvekilleri, bürokratlar, yabancı devlet ve din adamlarının da aralarında bulunduğu 500 kişiye davetiye gönderdi. Bu isimlerin tamamı yarın görülecek. Peki Ayasofya’da kılınacak ilk Cuma namazına kimler davet edildi, kimler edilmedi?

Kendisine davetiye ulaştığını ilk olarak açıklayan isimler gazeteci Süleyman Özışık ve yazar Yavuz Bahadıroğlu oldu. Meclis’te grubu olan partilerden MHP Genel Başkanı Bahçeli Ayasofya’da olacak. Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici de davet edilen liderler arasında. Karamollaoğlu dün akşam saatlerinde Diyanet İşleri Başkanı Erbaş tarafından davet edildi.

Kılıçdaroğlu ve Akşener katılmayacak

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bizzat Diyanet İşleri Başkanı tarafından davet edildi ama CHP’den, “Davet için teşekkür eden Sayın Genel Başkanımız, ibadetin kameralar önünde gerçekleştirilmesini hiçbir zaman doğru bulmadığını belirterek, daveti geri çevirdi” açıklaması geldi.

Davet edilen genel başkanlardan İYİ Parti Lideri Meral Akşener ise koronavirüs karantinasında olduğunu söyleyerek katılmayacağını açıkladı.

Erbakan da Ayasofya’da olacak

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ise “Cuma günü Ayasofya Camii’nde tam 86 yıl sonra kılınacak ilk namazda, aziz milletimizle, Yeniden Refah Partimizin tüm vatan sathından teşkilat mensupları ve üyeleri ile birlikte bizler de bulunacağız, bu muazzam tarihi ana hep birlikte şahitlik edeceğiz” notuyla davetiyesini paylaştı.

Süleyman Özışık ve Yavuz Bahadıroğlu gibi isimlere davet gitmişken, uzun yıllar Ayasofya’nın açılması için mücadele etmiş Milli Görüş hareketinin temsilcisi Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu dünkü basın toplantısında Ayasofya Camisi’nin açılışı için kendisine davet gelmediğini açıklamıştı. Karamollaoğlu dün akşam saatlerinde Diyanet İşleri Başkanı Erbaş tarafından davet edildi.

İmamoğlu’na davetiye son gün ulaştı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu da bugün sabah saatlerinde yaptığı açıklamada henüz kendisinin davet edilmediğini söylemişti:

“Ankara’dan hangi bakanlık ya da devletin hangi kurumu İstanbul’da hangi açılışı yaptıysa ya da hangi tören yapıldıysa bana hiçbir davet gelmedi bugüne kadar. Benim çalışma arkadaşlarımdan isteyen rahatlıkla gidebilir. Ben yarın Ankara’dayım. Hacı Bayram Veli Camii’nde olacağım.”

Ama İmamoğlu’na davetiye son gün saat 14.30’da ulaştı.

Davutoğlu ve Babacan’a davet yok!

HDP ile birlikte şu ana kadar davet almamış iki parti de DEVA ve Gelecek Partisi. DEVA lideri Babacan ve Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu’na Diyanet’ten herhangi bir davet ulaşmadı.
Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,693TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri