Ana SayfaTürkiyeAydınlık 'Türk Kışı' yazısı nedeniyle Rıza Zelyut'u işten çıkardı

Aydınlık ‘Türk Kışı’ yazısı nedeniyle Rıza Zelyut’u işten çıkardı

Geçen yılın temmuz ayında Aydınlık gazetesinde tarih ve analiz yazılarına başlayan Rıza Zelyut’un bu gazetedeki kariyeri kısa soluklu oldu. ‘Türk Kışı’ başlıklı yazısındaki ifadelere itiraz eden Aydınlık yönetimi çareyi Rıza Zelyut ile yolları ayırmakta buldu.

Aydınlık, Rıza Zelyut ile yolları ayırmasına gerekçe olarak yazıdaki, “Fetullah’ın Erzurum’daki torunları kime oy verdiler? Kendilerini Fetullah Gülen’in torunları olarak gösterenler o seçimde de bu seçimde de AKP’ye oy verdiler. (…) Peki 1919’larda Pontus Rum Devleti kurulmak istenen bölge halkı kime oy verdi? Cevabını Rize ve Trabzon oylarına bakarak siz verebilirsiniz. (…) AKP, işte FETÖ’cü, İskilipli Atifçı ve Pontusçu geçmişi yüksek olan yerlerden yüksek oy alıyor” ifadeleri gerekçe gösterildi.

Aydınlık gazetesi Rıza Zelyut’u neden işten çıkardı?

Gazetenin kamuoyu açıklamasının bir kısmı aşağıdaki gibidir:

Aydınlık gazetesi Ak Parti’ye oy veren halkımızı terör örgütleriyle ilişkili ve düşman cephede gösteren bu ifadeleri kesinlikle kabul etmemektedir. Türk milleti bir bütün olarak ABD destekli terör örgütleriyle mücadele etmektedir.

Yazının başlığında belirtilen “Türk kışı olur” çağrısı da ABD’nin uzun süredir fırsatını kolladığı Sorosçu kitle hareketlerini işaret etmesi sebebiyle de Aydınlık’ın yayın çizgisine ve hassasiyetlerine uymamaktadır.

Aydınlık, Michael Rubin başta olmak üzere Pentagon’un psikolojik savaş elemanlarının bu yöndeki tehditlerini uzun süredir kamuoyunun dikkatine sunuyor. Aydınlık sütunları Rubin’le aynı anda aynı söylemlerin dillendirileceği yer olamaz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz