Ana SayfaTürkiyeAyhan Bilgen: Kayyum atamazlarsa Kars Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim

Ayhan Bilgen: Kayyum atamazlarsa Kars Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim

Kars Belediye Başkanı Bilgen, istifa açıklaması yaptı.

Gözaltında bulunan HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, Twitter’dan bir açıklama yaptı.

Belediye başkanlığı görevinden istifa edeceğini duyuran Bilgen, meclis’teki 5 partinin uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabileceğini belirtti.

İstifasının, mevzinin terk edilmesi anlamına gelmediğini kaydeden Bilgen’in açıklaması şu şekilde: “Ben demokrasicilik oynanacak yaşı geçtim. Türkiye’nin koşulları da oyun oynanacak bir ortama sahip değil. Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim. Kars, kendisini yönetecek liyakattadır.

1,5 yıldır oy birliği ile karar alma olgunluğu gösteren bir mecliste 5 parti uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabilir. Herkes seçimlerde şehri yönetmeye talip olduğuna göre şimdi kimse sorumluluktan kaçmamalıdır. Bu bir mevzinin terkedilmesi değil, seçim kampanyasında söylediğimiz gibi ortak yönetimle demokrasi sınavının verilmesidir.

Tutuklanırsam 3. kitabımı yazmak, tutuklanmazsam kooperatif çalışmalarına katkı sunmak, Belediye Başkanlığından daha az önemli değildir. Bu süreçte bize oy veren vermeyen tüm hemşerilerime, başta saha personeli olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarıma TEŞEKKÜR ederim. Kars’ta bir kadın Belediye Başkanı ile yola devam edilirse, sadece siyasal değil, toplumsal bir eşik aşılmış olur. Hiçbir şey eskisi gibi OLMAMALI!”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri