Ana SayfaTürkiyeAyhan Bilgen yeni parti mi kuruyor?

Ayhan Bilgen yeni parti mi kuruyor?

Ayhan Bilgen yeni parti mi kuruyor? HDP'de uzun süre siyaset yapmış olan Ayhan Bilgen'in yeni parti kuracağı iddia edildi.

HDP’ye yönelik “Tersine Türkiyelileşme” eleştirisiyle bilinen Ayhan Bilgen’in yeni parti kurmaya hazırlandığı iddia edildi. Kars’ın eski belediye başkanı Ayhan Bilgen için yeni parti iddiaları bir anda gündem oldu.

HDP’de üç dönem milletvekilliği yapan Ayhan Bilgen, siyasette bir tıkanma yaşandığını belirterek “Bana güvenenleri hayal kırıklığına uğratmayacağım.” dedi.

Ayhan Bilgen yeni parti mi kuruyor?

Kobani soruşturması kapsamında tutuklanan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in yeni parti kuracağı gündeme getirilmişti. Bilgen, yaptığı son açıklamada, “Herkesi sabra davet ediyorum. Bana güvenenleri hayal kırıklığına uğratmayacağım. Ama her doğum sancılı olur.” ifadelerine yer verdi.

Sputnik’e açıklamalara bulunan Ayhan Bilgen, siyasette “bir tıkanma” olduğunu savunarak geçmişte buna yönelik çeşitli görüşmeler yaptığını doğruladı.

Bilgen, “İnsan ve Özgürlük Partisi dahil birçok çevreyle siyasetteki tıkanmayı aşmanın arayışı üzerine görüşmeler yapmıştım. Bunlar bireysel kariyer kaygısıyla değil, toplumsal çözüm çabalarıdır” dedi.

Daha önce kamuoyuna yaptığı açıklamada, “HDP tersine Türkiyelileşme yaşıyor” görüşünü savunan Bilgen, bu eleştirilerinin nedenini ise şöyle açıkladı: “HDP’ye yönelik eleştirilerin büyük kısmı, beklentilerin yüksekliğinden kaynaklıdır.”

Ayhan Bilgen’den sabır vurgusu

HDP’ye katılmadan önce muhafazakâr insan hakları örgütü Mazlum-Der Genel Başkanlığı yapan Bilgen’in eleştirel çıkışları sonrası en çok merak edilense yeni bir partinin kuruluşunda yer alıp almayacağı. Bilgen’in bu yöndeki soruya verdiği yanıt, “yeni bir oluşum” sinyali de barındırıyor:

​Bilgen geçen yıl Ekim ayında tutuklandıktan sonra belediye başkanlığından istifa etmiş ve partisi Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik eleştirilerde bulunmuştu.

Bilgen’in 18 Ocak’ta sosyal medya hesabından yaptığı açıklama da yeni parti kuruluşu sinyali olarak değerlendirilmişti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri