Ana Sayfa Türkiye Ayhan Sefer Üstün: Bahçeli Soylu’yu sahiplenirken ’deki fay hatlarını da derinleştirmek...

Ayhan Sefer Üstün: Bahçeli Soylu’yu sahiplenirken AK Parti’deki fay hatlarını da derinleştirmek istiyor

Ayhan Sefer Üstün, Anayasa Mahkemesi tartışması üzerinden Süleyman Soylu'ya destek çıkan Devlet Bahçeli'nin açıklamalarını yorumladı.

Devlet Bahçeli bugün yaptığı yazılı açıklamada parlamenter sistemi adeta yerin dibine soktu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kavgalı olduğu Anayasa Mahkemesi hakkında da sert ifadeler kullandı. Bahçeli’nin açıklamaları ne anlama geliyor?

Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, Devlet Bahçeli’nin son çıkışını yorumladı:

Aylan Sefer Üstün: Davul ’nin sırtında tokmak MHP’li yöneticilerin elinde

Bu ucube Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin hayata geçmesinin tetikleyicisi sayın Bahçeli olmuştur. Bu hamlesini de Ak Parti ve Erdoğan’ı kontrol altına almak, yönlendirmek, kendisinin hayata geçiremediği otoriter görüşlerini, Erdoğan üzerinden uygulamaya koymak gayesiyle yapmıştır. Bu görüşümüzü sürecin en başından beri söyledik.

Gelinen noktada öngörümüz gerçekleşti. Şu anda davul Ak Parti’nin sırtında tokmak ise MHP yöneticilerinin elinde.

Ak Parti ve Erdoğan göbeğinden artık Bahçeli’ye muhtaç hale geldi. 

Bahçeli zaman zaman yapmış olduğu çıkışlarla bu durumu test ediyor. Bu bağımlılığı hamleleriyle pekiştiriyor. Ortağını zor duruma düşürecek adımlar atmaktan çekinmiyor.

Örneğin gündemde yokken idam tartışmasını açmış olması da buna benzer bir hamleydi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gelinen noktada ülkeyi siyaseten, iktisaden ve hukuken çökerttiği tescillenmiştir.

Halkımızın yüzde 65’i artık bu sisteme güvenmemektedir. Mevcut siyasi partilerin de büyük bir bölümü güçlendirilmiş parlamenter sistemden yana olduğunu ifade etmektedirler.

Hatta Ak Parti içinde bile bazı siyasilerin bu sistemin başarısız olduğu ve ülkeyle birlikte Ak Parti’yi de çöküşe sürüklediğini ifade ettiğini duyuyoruz.

Böylesi değerlendirmelerin yapıldığı bir ortamda Bahçeli kendi kurmuş olduğu bu ucube sistemle birlikte aslında iktidarını sağlama almak üzere yeni çıkışlar yapmaktadır. Bir yerde ortağına gözdağı vermektedir. Çünkü konforlu pozisyonunu bırakmak istemiyor. İktidar sorumluluğunu üstlenmemesine rağmen her türlü otoriter politikalarını Ak Parti üzerinden hayata geçirebilmektedir.

Yarın seçim meydanlarında ‘ben yapmadım Ak Parti yaptı, Erdoğan yaptı’ diyebilir.

Ayhan Sefer Üstün: Bahçeli Soylu’yu sahiplenirken AK Parti’deki fay hatlarını da derinleştirmek istiyor

Anayasa Mahkemesi her demokratik ülkede ve Türkiye’de de olduğu gibi vatandaşların hak ve özgürlüklerini korumak adına vardır.

Anayasa Mahkemesi gibi kurumlara vatandaşın ihtiyacı vardır. Hele hele bizim gibi güvenlikçi ve otoriter politikalar uygulamak isteyen ülkelerde. Anayasa Mahkemesi vatandaşlarımız için sığınılacak son limanlardan birisidir. 

Bu kurumların isminin Anayasa Mahkemesi, Yüksek Mahkeme, vesaire şeklinde olmasının bir önemi yoktur. Önemli olan yüklendikleri fonksiyondur.

Hele hele 2010 yılında Anayasa Mahkemesi’ne tanınmış olan bireysel başvuru yetkisi vatandaşlarımız açısından son derece önemli bir hak arama yoludur.

Anayasa Mahkemesi’ni tartışmaya açmak otoriterleşmeyi bir ileri seviyeye götürmek anlamına gelir. Bunun sözü bile edilmemelidir. 

Ancak Sayın Devlet Bahçeli’nin bu tartışmayı farklı saiklerle ortaya attığını düşünüyorum.

Zira son günlerde Anayasa Mahkemesi ile özellikle İçişleri Bakanı kavga içindedir. Öteden beri Sayın Bahçeli, Süleyman Soylu’nun taraf olduğu kavgalarda her zaman Soylu’yu desteklemektedir.

Sayın ile kavgasında da Süleyman Soylu’yu desteklemiş hatta istifa olayında Sayın Cumhurbaşkanı ile karşı karşıya geldiğinde de yine tarafını Süleyman Soylu’dan yana belli etmiştir.

Bahçeli’nin bu çıkışı da Süleyman Soylu’yu sahiplenmek ve AK Parti içindeki fay hatlarını derinleştirmek adına yapılmıştır.

Takip Et

20,498BeğenenlerBeğen
17,675TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Vergilerimiz havuz medyasını nasıl besliyor Hasan Basri Akdemir ortaya çıkardı

’de ve Mustafa Deniz’in sunduğu 4. Güç programında RTÜK tarafından TV5’e kesilen ceza sebebiyle “hem ceza hem ambargo” başlığı...

Davutoğlu, partisinin Ankara İl Başkanlığını ziyaret etti

Genel Başkanı , 'da partisinin il başkanlığını ziyaret etti. Davutoğlu'na ziyareti esnasında genel başkan yardımcıları Ayhan...

Akşener’den ‘erken seçim’ yorumu: Kılıçdaroğlu doğru yere ateş etti

İYİ Parti Genel Başkanı , Bolu'da esnaf ziyareti gerçekleştirdi, partililerle bir araya geldi.  Akşener, Millet İttifakı'ndan seçilen belediye başkanlarından...

Dolar 7,97

/TL, Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini yüzde 10,25’te sabit tutmasıyla hareketlendi. Karar öncesinde 7,78’e kadar gerileyen kur, karar sonrası 7,97’yi aştı ve...

Editörün Seçtikleri

En Şık Benim Kübra kimdir? En Şık Benim Kübra Instagram adresi ne?

En Şık Benim Kübra kimdir? Yarışmanın yeni ismi En Şık Benim Kübra Instagram adresi ne? 24 yaşında tekstille uğraşan Kübra'nın Instagram'da 12...

Serdar Aziz’den Göztepe’ye kafa golü

Göztepe Fenerbahçe Serdar Aziz golü izle! Serdar Aziz'in kafa golü Göztepe Fenerbahçe maçında sarı-lacivertlileri öne geçirdi. Golü izle. Göztepe...

Dolar 7,97

Dolar/TL, Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini yüzde 10,25’te sabit tutmasıyla hareketlendi. Karar öncesinde 7,78’e kadar gerileyen kur, karar sonrası 7,97’yi aştı ve...

Denizli Valisi Ali Fuat Atik, dükkanını kapattığı dönerciden özür diledi

Denizli Valisi Ali Fuat Atik, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında kentin en kabalalık caddesi olan Gazi Bulvarı’nda denetim yaptı. Vali Atik'e Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman...

Davutoğlu, vefatının 17. yıldönümünde Aliya’yı unutmadı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, vefatının 17. yıldönümünde Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı olan bilge lider Aliya İzzetbegovic'i unutmadı.