Ana SayfaTürkiyeAyhan Sefer Üstün: Davutoğlu'nun Menderes'ten farkı idam edilmemiş olması

Ayhan Sefer Üstün: Davutoğlu'nun Menderes'ten farkı idam edilmemiş olması

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün TV5’te yayınlanan Ankara Bürosu programında Muhammed Vefa Özalp ve Bünyamin Güler’in konuğu oldu. Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti’den ayrılış sürecini, nedenlerini ve gündeme ilişkin süreçleri değerlendirdi.

Muhafazakar yapılarda itiraz pek görülmüş şey değildir, biz bir itiraz süreci başlattık

Özalp’in “AK Parti’de 17 yıl siyaset yaptınız, şimdi muhalifsiniz. AK Parti’ye karşı muhalefet yapmak zor mu?” sorusuna Ayhan Sefer Üstün, “Muhafazakar yapılarda itiraz etmek pek görülmüş şey değildir ama biz 2015 yılından itibaren AK Parti’de ve hükumet icraatlarına itiraz etmeye başladık.” yanıtını verdi.

Kırılma noktasının kurucu ilkelerden uzaklaşılmasının olduğunu söyleyen Üstün, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte bu değerlere dönüş için bir çalışma başlattıklarını, bu konuda hem partinin, hem hükumetin hem de meclisin üzerine düşenler olduğunu söyledi. Şeffaflık yasasını TBMM’ye getirdiklerini hatırlatan Ayhan Sefer Üstün “Biz buna ‘Şeffaflık Yasası’ dedik ama bu yolsuzlukla ve hırsızlıkla mücadele kanunuydu” dedi. Siyasi etik kanununu da meclise getirdiklerini söyleyen Üstün, bu kanunun bir telefonla engellendiğini belirtti.

Davutoğlu’na yapılan bir Saray Darbesiydi

“Bizim getirmek istediğimiz Şeffaflık Yasası ve Siyasi Etik Kanunu eğer meclisten geçseydi şu anda vatandaşlarımız elinde bir pasaportla Avrupa’nın 25 ülkesine girebilecekti. Hele ki işsizliğin tavan yaptığı şu dönemde Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerine çalışmaya gidebilecektiniz ama bundan da çekindiler. Ülke insanımız dışarıyı görmesin. Paris’e, Londra’ya, Berlin’e gitmesinler. Oraya giderse onların bizi kıskanmadığını görecekler. Oradaki parkların, yolların daha güzel olduğunu görecekler. Şehirlerin yatay bir şekilde inşa edilebildiğini görecekler diye kendi elleriyle bu süreci engellediler. AB’ye girme sürecimiz bu düşüncelerle engellendi. Sonrasında başka operasyonlar başladı ve bir Saray Darbesi %50 ile seçilmiş bir Başbakan iktidardan uzaklaştırıldı.

Menderes’in Davutoğlu’ndan farkı idam edilmemiş olması

“Hepimiz Menderes’e ağıtlar yakıyoruz, yakmamız da lazım. Menderes iktidardan edildi bir darbeyle ve uyduruk bir mahkeme ile de idam edildi canice. Davutoğlu’nda eksik kalan ne? Bir tek idam edilmemiş.” diyerek sözlerini sürdüren Ayhan Sefer Üstün, sunucunun Davutoğlu bütün makamları elinin tersiyle iterken neden hiç itiraz etmedi sorusuna “Türkiye’nin işsizlik ve terör gibi gündemleri varken vatandaş sizi 6 ay içinde %41’den %50’ye taşıyarak yeni bir kredi açmış, benim sorunumu çöz demiş. Sayın Başbakan çözüm bekleyen onca sorun varken eğer kendisini düşünseydi bir siyasi mücadeleye girerdi. Yanına elli, altmış, yüz vekil alabilirdi. Kendi nefsine uysaydı bir siyasi mücadeleye girebilirdi ama o zaman vatandaşın beklentileri yıllarca ertelenmiş olurdu” şeklinde yanıt verdi.

Hiçbir siyasetçi bu fedarkarlığı yapmazdı. Dünyayı yakardı, koltuğu bırakmazdı

Sunucunun bir başka sorusu üzerine Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı fedakarlığa vurgu yapan Üstün, “Başka bir siyasetçi olsa dünyayı yakardı koltuğu bırkamazdı ama bu fedakarlığı Sayın Başbakanımız yapmıştır.” dedi.

Yayının tamamı için;

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz