Ana SayfaTürkiyeAyhan Sefer Üstün: İllegal yapı olan Pelikancılar Cumhurbaşkanı'nın arkasına saklanarak sıyrılmaya çalışıyorlar

Ayhan Sefer Üstün: İllegal yapı olan Pelikancılar Cumhurbaşkanı’nın arkasına saklanarak sıyrılmaya çalışıyorlar

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, Hilal Kaplan ve Süheyb Öğüt’ü, Pelikan adından yargı yoluyla sıyrılmaya çalışmakla suçladı. Pelikan adı bilindiği gibi 2016 yılında Davutoğlu’nu hedef alan, itibar suikasti niteliğindeki ‘Pelikan Bildirisi’ ile duyulmuştu.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, Hilal Kaplan ve Süheyb Öğüt’ü, Pelikan adından yargı yoluyla sıyrılmaya çalışmakla suçladı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı olan Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı sırasında 1 Mayıs 2016’da “Pelikan” adlı bir internet sayfasında yazılanların ardından görevden ayrılmak zorunda kalmıştı. Bu operasyonun arkasında Hilal Kaplan ve Süheyb Öğüt gibi isimlerin olduğu iddiası yalanlanmazken, Kaplan ve Öğüt, Gelecek Partisi Sözcüsü Selim Temurci hakkında Pelikan ismini kullandığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğunu ve ifade vermek zorunda kaldığını belirtti.

Pelikancılar cumhurbaşkanının arkasına saklanıyor

ANKA’nın aktardıklarına göre Üstün; grubun Türkiye’de varlığının ve “siyasete, medyaya, yargıya ve bürokrasiye müdahalesinin” bilindiğini belirtirken, kendilerini aklamaya çalıştıklarını savundu:  

“Bilinmelidir ki; bu illegal yapının, kendilerini aklamak için başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, bazı siyasilerin arkalarına saklanmaları ve her mecrada sanki Cumhurbaşkanı ile bu siyasilerin sözcüleriymiş gibi davranmaları özellikle dikkatimizi çekmektedir. Bu illegal yapının en fazla müdahalesinin demokratik düzene, Ak Parti’ye, AK Parti, AKP içindeki hoşlanmadıkları yöneticilere ve değişmesini istedikleri bakanlara yönelik olduğunu defalarca uyarı mahiyetinde söylemiştik. Yine daha önce belirttiğimiz üzere, Pelikan ismini ağzına alan herkesin derhal derdest edilmesini isteyerek, bağımsız ve tarafsız yargı mensuplarına da talimat verme cüreti gösterdiklerini de hatırlatırız. Bu sebeplerle, başta Cumhurbaşkanı ve Ak Partili siyasiler olmak üzere, demokrasiyi ve hukuk devletini savunan herkesten bu illegal yapıya karşı dikkatli olmalarını ve hukuki tavır almalarını beklemekteyiz.”

Ayhan Sefer Üstün: Pelikancılar sıyrılmaya çalışıyor

Üstün, açıklamalarını şöyle sürdürdü: 

“Demokratik teamüllere ve hukuk devleti ilkelerine kast aşamasına gelmiş olan Pelikan isimli bu illegal yapı ve mensuplarının ne yapmak istediklerinin de farkındayız. Yargı yoluyla elde etmek istedikleri ‘böyle bir yapı yoktur’ kararı ile kendilerini bekleyen hukuki akıbetten kurtularak; 1 Mayıs 2016 tarihinde meşru hükümeti sivil bir darbe yoluyla indirme teşebbüsüyle başlayan ve bugüne kadar yapmış oldukları her türlü hukuksuzluktan sıyrılma gayretindedirler. Gelecek Partisi olarak, demokrasimize, hukuk devletine, toplumsal düzene ve barışa tehlike teşkil eden bu ve benzeri her türlü illegal karanlık yapıları ifşa edip, mücadele edeceğimizi, kamuoyuna saygıyla sunarız.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri