Ana SayfaTürkiyeAyhan Sefer Üstün: Maske başarısızlığın sembolü olmuştur

Ayhan Sefer Üstün: Maske başarısızlığın sembolü olmuştur

Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Medya Penceresi’nen Halil Metin’in sorularını yanıtladı. Gelecek Partisi’nin teşkilatlanma yapısından ekonomik sorunlara gündeme dair önemli açıklamalar yapan Üstün AK Parti’nin geldiği noktayı da değerlendirdi.

Maske başarısızlığın sembolü olmuştur

Türkiye’deki pandemi sürecine değinen Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, maske dağıtımında yaşanan krize dikkat çekti. Türkiye’deki sağlık çalışanlarının çok kalifiye olduğuna değinen Üstün, aynı başarıyı iktidarın sergileyemediğini söylerken maske dağıtımının bir fiyasko olduğunun altını çizerek, “Maske başarısızlığın sembolü olmuştur.” ifadesini kullandı.

ABD’ye giden yardımlara da dikkat çeken Üstün, şunları söyledi: “Bu yardımlar diğer ülkelerle ilişkilerinizi düzeltmek için iyi bir araç olabilir. Bu anlaşılabilir bir durumdur ama bunu iç siyasete malzeme etmek anlaşılır değil. Amerikan kamuoyuna propaganda yapmak yerine iç kamuoyuna propaganda yapılıyor. Bir uçak yardımın sembolik anlamı vardır. O yardım malzemeleri uçağın benzinin bile karşılamaz. Şişirilmiş verilerle, 55 ülkeye yardım ettik diye milletin gözü boyanıyor.”

AK Parti tanınmaz halde. İtirazlarımızı içeride sonuna kadar yaptık

Sunucu Halil Metin’in, Gelecek Partisi’nin AK Parti’nin devamı olup olmadığı şeklindeki sorusunu da yanıtlayan Ayhan Sefer Üstün, sözlerine şöyle devam etti: “Bunun, kurucularımızın yüzde 50’ye yakın bir kısmının AK Parti’den geldiği için düşünülüyor. Fakat farklı bir programımız var. Partimizin kurucuları sadece AK Parti kökenli değil. CHP, MHP, BBP kökenli kurucularımız var. Kurulduğu dönem için AK Parti’nin programı çağdaş bir programdı. Savunduğu ilke ve değerler önemliydi ancak bu ilkeler terk edilmiş durumda. Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele için çıkılan yolda şu anda yolsuzluklar ve israf tavan yapmış. İsrafın boyutları artık ölçülemiyor. Partinin kurucularından hiç kimse kalmamış. Kalanların da esamesi okunmuyor. Yasaklarla mücadele edeceğiz denmiş. Alabildiğine otoriterleşme hakim olmuş. 15 Temmuz’dan sonra daha fazla demokrasi beklerken daha fazla otoriterleşme olmuş. Şimdi de pandemi süreci bahane edilerek yasaklar kalıcı hale getiriliyor. Yoksullukla mücadele edeceğiz denmiş. Yoksulluk artmış. Kişi başına düşen milli gelir 12 bin dolara kadar çıkmışken şu anda 2008 krizinin daha altına inmiş.”

Erdoğan, “Bu kanunları çıkarırsanız ilçe başkanı bulamayız” dedi

Gidişata içeride iken sonuna kadar itiraz ettiklerinin altını çizen Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, sözlerini şöyle sürdürdü: “Siyasi Etik yasasını meclise biz getirdik. O kanun teklifinin ilk imza sahibi benim. İkinci imza sahibi de şu anda AK Parti Grup Başkanı Sayın Naci Bostancı’dır. O kanunlar mecliste içinde bulunduğumuz siyasi grup tarafından engellendi. Hatırlayın: Sayın Erdoğan şu sözü söyledi; Dedi ki: Bu kanunları çıkartırsınız ilçelere ilçe başkanı atayacak adam bulamazsınız.” dedi.

28 Şubat’ı kutsayanlar şu anda hükumetin politikalarını belirlediklerini söylüyorlar. İktidardan da herhangi bir itiraz gelmiyor

Büyük resme baktığınızda iktidarın çoklu yapıda olduğunu görüyoruz diyen Ayhan Sefer Üstün, bir tane görünen ortağı olduğunu ve iktidarın tali ortakları olduğunu söyledi. Görünen ortağın Bahçeli ve ekibi olduğuna işaret eden Üstün, iktidarın küçük ortağının Perinçek ve Vatan Partisi olduğunu söylerken, bunun yanı sıra Pelikan gibi ve birtakım çıkar çevrelerinin de tali ortak olduğunu da vurguladı. Perinçek’in 28 Şubat çıkışını da değerlendiren Üstün, “28 Şubat bir darbedir. Bu darbe yargı tarafından da kabul edilmiştir. Bu darbe meşru hükumete yapılmıştır. Bu darbe Erbakan’a yapılmıştır. Meclis’e yapılmıştır ve mütedeyyin muhafazakar kesime yapılmıştır. FETÖ’ye yapılmamıştır. O dönemde FETÖ, başörtüsünü teferruat olarak tanımlamış ve müritleri başörtülerini çıkarmıştır. O darbenin teorisyenliğini yapanlar ve bugün de 28 Şubat’ı kutsayanlar şu anda hükumetin politikalarını belirlediklerini söylüyorlar. İktidardan da herhangi bir itiraz gelmiyor. Sustukları için de kimlerin kimlerle beraber olduğu resmi çok daha açık bir şekilde ortaya çıkıyor. Muhafazakar kesime bir kere daha çağrıda bulunalım: Sizin helal oylarınızla iktidara gelenlerin kimlerin politikalarını hayata geçirdiklerini bir kere daha gözden geçirin.”

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krize ilişkin de konuşan Ayhan Sefer Üstün, sözlerine şöyle devam etti: “Ülkede bir siyasi kriz var. Kötü yönetimin bir süreci olarak ortaya bir ekonomik kriz çıkmış. Siyaset ülkeyi artık yönetemiyor ama ekonomik yönetim siyasi yönetimden daha kötü. O kadar ehliyetsiz bir kadroya teslim edildi ki ekonomi yönetimi son iki – üç senedir bütün veriler geriye gidiyor. Ekonomi yönetimi nepotizm kaynaklı bir oluşumdan ortaya çıktığı için ekonominin kötü yönetildiğini gizlemek için Türkiye’nin bütün birikmiş kaynakları heba edildi. Merkez Bankası’nın rezervleri, dolar yükselmesin diye arka kapı satışlarıyla, kime satıldığı belli olmayan satışlarla eridi gitti. Bunun sorumlusu belli olduğu halde bunu gizlemek için de yok Londra saldırıyor, yok dış güçler saldırıyor, okyanus ötesinden saldırı yapıldı, Atlantik ötesinden saldırı yapıldı deniyor. Bunların hiçbirisi doğru değil. Sayın Erdoğan, AK Parti ilk kurulduğunda eğer sizin bünyeniz ve siyasi yapınız güçlüyse bu saldırılar vız gelir tırıs gider diyordu. Şimdi eski söylemlere niye sarıldılar? Çaresizler. Deniz bitti. Zaten işsizlik almış başını gidiyor. Normal işsizlik yüzde 15, genç işsizlik yüzde 25’ti. Şimdi bu rakamlar katlanacak. Açıkladıkları rakamlar da doğru değil. Manipüle edilmiş rakamlar. TÜİK verilerini manipüle etmek suçtur. İleride başlarına iş alabilirler.

Sayın Albayrak, her açıklamasında bir ay sonra daha iyi olacak diyor, bir ay sonra daha kötüyüz. Sizin bir bakkal dükkanınız olsa ve oraya geçici olarak bir müdür atasanız. O müdür size dese ki bir ay sonra bu bakkal kar edecek. Bir ay sonra zarar etse o müdürü orada tutar mısınız? Koskoca Maliye, bir bakkal dükkanından çok daha değersiz bir şey midir ki bütün kazanımlarımızı sırf Berat bey mahcup olmasın diye harcadık. Yazık değil mi memlekete?”

Ayhan Sefer Üstün’ün konuk olduğu yayının tamamı şu linkten izlenebilir:

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri