Ana SayfaTürkiyeAyhan Sefer Üstün: Seçimlere kendi imkanlarımızla gireceğiz

Ayhan Sefer Üstün: Seçimlere kendi imkanlarımızla gireceğiz

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’ya konuşan Gelecek Partisi Siyasi ve Hukuki İşler’den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, Gelecek Partisi hakkında merak edilenlere ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İnternet üzerinden yayınlanan ‘Siysasete Bakış’ programına konuk olan Üstün, teşkilatlanma sürecinden erken seçim söylentilerine kadar bir çok konuya değindi.

Erken ‘erken’ seçim beklemiyorum

Ülkenin bir erken seçime doğru gittiğini ancak bunun Haziran ayına kadar gerçekleşmesinin mümkün olmadığını söyleyen Ayhan Sefer Üstün, “Her şey o kadar kötüye gidiyor ki; ekonomi, dış politika ve diğer alanlarda. Bu şartlar altında iktidarın seçime gitme cesaretini göstereceğini tahmin etmiyorum.” dedi.

İktidarın özellikle ekonomide bir mucize beklediğini ve bunu bir süre bekleyeceğini ancak bu sürenin beş yıl olamayacağını, buna nefesinin yetmeyeceğini dolayısıyla çok kısa vadede olmamakla birlikte bir erken seçim beklentisi içinde olduğunu dile getirdi. Üstün, ayrıca “kendi aralarında çatlamalar başlamıştır.” ifadesini de kullandı.

Teşkilatlanma 6 ay içerisinde tamamlanacak

Gelecek Partisi’nin içinde hem çok tecrübeli isimlerin olduğunu hem de ‘taze kan’ olarak genç isimlerin de yer aldığını belirten Ayhan Sefer Üstün, 6 ay içerisinde büyük kongrenin gerçekleşeceğini ve teşkilatlanmanın bu tecrübe ve dinamizmin birleşimiyle süratle tamamlanacağını belirtti.

Akşener’e teşekkür ederiz

Meral Akşener’in kendi partisinin kuruluş sürecinde çok fazla engellemeyle karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Ayhan Sefer Üstün, “Muhtemelen bizim de karşı karşıya kalacağımız sıkıntıları görüyor ve el uzatıyor, bundan dolayı kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz ama bizler kendi imkan ve kabiliyetlerimizle bu seçime gireceğiz inşallah. İyi Parti tüm prosedürleri yerine getirmiş olmasına, Yargıtay’dan gelen yazıya rağmen neredeyse İyi Parti’yi seçime sokmayacaklardı. Böyle bir durumla karşılaşırsak teklifleri değerlendiririz.” dedi. Üstün şöyle devam etti. “Ama tabanımız şunu bilsin seçim ne zaman yapılırsa yapılsın Gelecek Partisi seçime girecektir.”

Bizden itirafçılık beklemesinler

Selahattin Demirtaş’ın özeleştiri çıkışına da değinen Ayhan Sefer Üstün, “Bizden itirafçılık beklemesinler, biz öz eleştiri yapıyoruz, 2015 yılından beri de yapa yapa geliyoruz. Sayın Davutoğlu başbakanlık döneminden biri bir şeyleri düzeltmek için adım attı. Bunlardan biri şeffaflık kanunu, siyasi etik kanunu, imar rantlarıyla ilgili yasa teklifi. Bütün bunları hazırladık. Bunlar eylemsel öz eleştirilerdir. Bazen insanlar çok şey söyler ama tersini yapar, biz bulunduğumuz kurumda öz eleştirimizi eylemlerimizle verdik.”

Başkanlık sistemi ucube!

Başkanlık sistemine de değinen Ayhan Sefer Üstün, “Bu başkanlık sistemi başkanlık sistemi değil, ucube. Türkiye’yi nereye götüreceği belli değil, Türkiye’nin başına sıkıntılar açabilir diye söyledik. Sayın Davutoğlu başbakan değilken bu sistemin sakıncalarını anlatan 18 sayfalık bir metni götürüp teslim etti.” Kanal İstanbul için de “macera” tanımını kullanan Üstün, bu konuyla ilgili de detaylı şekilde bilgilendirme yapıldığını söyledi. Bunların “içerdeyken verilen öz eleştiriler” olduğunun altını çizen Üstün, 22 Nisan’da yayınlanan manifestoya da değinen Üstün, “Gelecek Partisi’nin kurulmasının en büyük eylemli öz eleştiri” olduğunu vurguladı.

İttifaklarda Üçüncü Alternatif

Gelecek Partisi’nin siyasi arenaya kendi rengiyle dahil olduğunu da belirten Üstün, kendi partisinden ya da oy verdiği bloktan memnun olmayanların oranının %35’e çıktığını, milleti iki seçeneğe hapsetmenin haksızlık olduğunu, üçüncü bir seçeneğin oluşturulabileceğini, yine de bunları konuşmak için erken olduğunu söyledi.

Kimseden korkumuz yok

Gelecek Partisi olarak kimseden bir çekincelerinin olmadığını ve bagajlarının dolu olmadığını dile getiren Üstün, Geçtiğimiz günlerde Gelecek Partisi ile ilgili açıklamalar yapan Mehmet Ağar’ın sözlerini de değerlendirdi. Ağar’ın tecrübeli bir siyasi olduğunu, normalde söylendiklerinin dikkate alınmasının gerektiğini fakat toplumdaki imajından dolayı sözlerinin tehdit olarak algılandığını çünkü geçmişte gayrı hukuki yaklaşımlarının olduğunu söyledi. Mehmet Ağar’ın 2007’de aldığı pozisyonu da hatırlatan Üstün, kendisinin o günlerde demokratik bloğun değil vesayetçi bloğun yanında yer aldığını hatırlattı ve meclisteki kritik oylamaya katılmamaları için dört milletvekilini odaya kapatan bir anlayışın temsilcisi olduğunu söyledi. Eğer yanlış bir anlaşılma varsa “Sayın Ağar çıkıp bunu düzeltmeli.” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz