Ana SayfaDünyaAylardır beklenen buluşma gerçekleşti! Online görüşmeye Tayvan krizi ve Çin'in insan hakları...

Aylardır beklenen buluşma gerçekleşti! Online görüşmeye Tayvan krizi ve Çin’in insan hakları ihlalleri damga vurdu

Aylardır büyük bir merak ve gerginlikle beklenen Joe Biden – Xi Jinping görüşmesi sonunda gerçekleşti.Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Joe Biden’ın online görüşmesine beklendiği üzre Tayvan krizi damgasını vurdu.

Biden, görüşmenişn başlangıcında “İyimser ve açık bir görüşme olmasını bekliyorum” derken iki ülke arasındaki rekabetin herhangi bir çatışmaya dönüşmemesi için sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

Şi, Biden’a ‘eski dostum’ diye seslenerek konuşmasına başladı ve ABD ile Çin arasındaki iletişim ve işbirliğinin artması gerektiğini söyledi. “ABD ve Çin birbirine saygı duymalı, barış içinde olmalı ve kazan-kazan işbirliklerine odaklanmalı” diyen Şi, ABD-Çin ilişkilerini pozitif bir yöne götürmek için çabalayacaklarını söyledi.

Amerika’dan insan hakları ihlalleri ve Tayvan uyarısı

İki liderin 3. defa bir araya geldikleri tarihi görüşmesine dair ilk detaylar geldi.

AFP’de yer alan habere göre, Biden, Çinli mevkidaşına insan hakları ihlalleri konusunda “endişeleri” olduğunu ve Tayvan’ın statüsünü değiştirmek adına olası hareketlere karşı uyardı.

Çin’den ABD’ye ‘ateşle oynama’ uyarısı

Çin devlet medyası Xi’nin Biden’ı Tayvan’ın bağımsızlığını teşvik etmesinin “ateşle oynamak” olduğu konusunda uyardığını duyurdu.

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying de “yapıcı ve verimli” olarak nitelediği görüşmenin, karşılıklı anlayışı geliştirmeye yardımcı olduğunu ifade etti.

Üst düzey bir ABD’li yetkili ise görüşmenin planlanandan uzun bir şekilde yaklaşık 3 buçuk saat sürdüğünü ve birçok konuda “sağlıklı müzakereler” yapıldığını bildirdi. Yetkili, beklendiği üzere zirvede herhangi bir konuda çığır açacak bir gelişme yaşanmadığını da ekledi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,687TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri