Ana SayfaTürkiyeAYM Başkanı, İnfaz Yasası’nın iptali yönünde oy kullandı

AYM Başkanı, İnfaz Yasası’nın iptali yönünde oy kullandı

AYM Başkanı Zühtü Arslan, İnfaz Yasası’nın af niteliğinde olduğunun kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

AYM, İnfaz Yasası’nın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle CHP’nin yaptığı başvuruyu reddettiği kararın gerekçesi yayımlandı.

AYM başvuruyu 7’ye karşı 9 oy ile reddederken, iktidarın ve ortağı MHP’nin hedefindeki AYM’nin başkanı Zühtü Arslan ise, İnfaz Yasası’nın iptali yönünde oy kullandı.

Resmi Gazete’de dün yayımlanan karara göre, Anayasa Mahkemesi, düzenlemeyle; kasten öldürme, kasten yaralama, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar ile uyuşturucu ve terör suçları hariç denetimli serbestlik süresinin 1 yıldan 3 yıla çıkarılmasını “af düzenlemesi” olarak değerlendirmeyerek başvuruyu 7’ye karşı 9 oyla reddetti.

ANAYASA’YA AYKIRI BULDU

Karara muhalif kalan 7 kişi içinde Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ve Başkanvekili Hasan Tahsin Gökcan’ın da yer alması dikkat çekti.

AYM Başkanı Zühtü Arslan, karşı oy gerekçesinde, “Düzenlemeler cezanın infaz şeklini değil de kendisini etkiliyorsa bunun af niteliğinde olduğunun kabul edilmesi gerekir” dedi. Arslan ayrıca, “Dava konusu kuralların af niteliğinde olmadığının kabulü, Anayasanın 87’nci maddesini işlevsiz hale getirecektir. Bu yolla beşte üç çoğunluğa gerek duyulmaksızın, şartla salıvermeye ya da denetimli serbestlik adı altında belli suçlardan mahkûm olanların cezaları değiştirilecek, hafifletilebilecek veya tamamen ortadan kaldırılabilecektir. Mahkememiz çoğunluğunun kararı maalesef bu yolu açmaktadır” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri