Ana SayfaTürkiyeAYM ile yaşanan gerilim piyasaları kilitledi

AYM ile yaşanan gerilim piyasaları kilitledi

İktidarın yarattığı ekonomik yıkım, AYM gerilimi ile devam etti

İktidar bloku ile AYM arasındaki gerginlik ekonomi gündemine de yansıdı. Son olarak Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu kararını İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin hukuksuz biçimde tanımaması piyasalardaki gerilimi de tırmandırıyor. Ülke her alanda uçuruma sürükleniyor, ekonomi ise başı çekiyor.

İktidar medyası ekonomik krizin sorumluluğunu Anayasa Mahkemesi’ne omuzlarına yüklerken, Türkiye’nin yıllardır artarak süren kırılganlıklarını derledik.

Resmi veriler dahi gerçeği gizleyemiyor.

Rezervlerin dış borca oranı giderek düşüyor

Birgün’ün haberine göre Merkez Bankası’nın rezervlerindeki erime sık sık gündeme geliyor. Merkez Bankası’nın döviz rezervleri son 15 yılın gerisine indi. 2005 yılında 44,8 milyar dolar olan döviz rezervleri ekim ayında 41,4 milyar dolar seviyesinde. Döviz kurunu sabit tutabilmek adına rezervler yarı yarıya azaltıldı. Yine de kurdaki yükselme engellenemedi.

Merkez’in döviz rezervleri azalırken var olan rezervler de swaplar aracılığıyla dolduruluyor. Temmuzda brüt rezervin 58,7’si swaplardan oluşuyordu. Ağustosta yüzde 76,4’e yükseldi.

Döviz rezervlerinin dış borca oranı ise giderek azalıyor. 2013 yılında her 100 dolarlık dış borca karşılık 28,6 döviz rezervi varken artık 9,8 döviz rezervi bulunuyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri