Ana SayfaTürkiyeAyşe Arman: İyilik için insanlık için

Ayşe Arman: İyilik için insanlık için

Hürriyet yazarı Ayşe Arman, Sinem Irgat’ın hayatında hiç görmediği tanımadığı, şiddete uğramış kadınlara destek olduğunu yazdı. Hürriyet yazarı Ayşe Arman, gazetede okuduğu, televizyonda izlediği haberlerden etkilenen Sinem Irgat’ın duyduğu üzüntüleri en içten hissettiğini ve şiddete uğrayan kadınlara destek olduğunu yazdı.

Ayşe Arman “Şimdi o çocuk ‘katil babası’nın soyadını mı taşıyacak” başlıklı yazısında Sinem Irgat’ın duyduğu haberler karşısında kayıtsız kalmadığını acıyı en içten hissederek şiddet mağdurlarına yardım ettiğini, gönüllü avukatlar bulduğunu, hukuki bilgiler verdiğini belirtti.

Hürriyet yazarı Ayşe Arman, Sinem Irgat’ın televizyon karşısında kadına şiddet haberlerini ‘ahh vahh” diye izlemek, kadın katillerine küfretmek, beddua etmek yerine, her kadının elini taşın altına koyması gerektiğine inandığını ve o ailelerle irtibata geçtiğini belirtti.

Ayşe Arman’ının yazısının tamamı şu şekilde:

BENİM sözünü ettiğim bu işte… İyilik bu işte… Dayanışma bu işte…

Sinem Irgat, hayatında hiç görmediği, tanımadığı, şiddete uğramış kadınlara destek oluyor. Bir kısmı artık hayatta bile değil.

Çocuğunun yanında eşi tarafından öldürülmüş Esra Gövem gibi mesela. Sinem Irgat, okuduğu ya da televizyondan izlediği haberlerden etkilenip, insanları yaşadığı acıyı yüreğinde hissedip harekete geçiyor ve onlara yardımcı olmaya çalışıyor. Gönüllü avukat buluyor, hukuki bilgi veriyor, elinden ne gelirse yapıyor. Onların sorunlarını duyurmaya çalışıyor. Hiçbir beklentisi yok. İyilik için. İnsanlık için. Şahane değil mi? Hepimize örnek olması dileğiyle…

Sizi tanıyalım?

Adım Sinem Irgat. Kendi halinde bir kadınım. Çok özel bir hikâyem yok. 1978 doğumluyum. Bursalıyım. Otellere malzeme temin ediyorum.

Avukat veya sivil toplum gönüllüsü değilsiniz ama erkek şiddetine ve cinayete kurban gitmiş kadınların ailelerine gönüllü destek veriyorsunuz…

Evet. Yaşam hakkı elinden alınmış kadınların ailelerine elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.

Müthiş bir şey bu… Özel bir sebebi var mı?

Aslında yok. Olması da gerekmiyor bence. İnsanlık bunu gerektirmez mi? Hepimiz isyan etmiyor muyuz, gazeteleri açtığımızda, televizyonda gördüğümüzde, izlediğimizde… Kadınlar birer birer katlediliyor ülkemizde. İsyan etmemek mümkün değil. Ben de bir kadın olarak tepkisiz kalmayı kendime yakıştıramıyorum. Televizyon karşısında bu haberleri “Ahh vahh” diye izlemek, o kadın katillerine küfretmek, beddua etmek yerine, her kadının elini taşın altına koyması gerektiğine inanıyorum. O yüzden de o ailelerle irtibata geçiyorum. Ve yapabileceğim bir şey var mı diye soruyorum.

Biz haberleri okuyor hayata devam ediyoruz

Her şey Esra Gövem davasıyla mı başladı?

Evet. Esra’nın başına gelenleri okuyunca çok sarsıldım. “Bir şeyler yapmalıyım!” dedim. O felaketi okuyup hiçbir şey olmamış gibi normal hayatıma devam edemedim.

Ne olmuştu Esra Gövem’e?

Esra Gövem, 29 Mayıs 2016’da ayrıldığı eşi Tolga Yavaşer tarafından katledildi! Gencecik bir kadın öldürüldü. Hayattan silindi. Üstelik mahkemenin hafta sonlarında görebilmesine izin verdiği kızı Efsa’yı almak için gittiği gün. Onun gözleri önünde! Korkunç bir olay. Tarifsiz bir acı. Hayatta bundan daha vahim ne olabilir? Babası, 20 aylık kızının gözünün önünde annesini öldürdü! Daha vahşice bir ölüm biçimi olabilir mi? Evladınızın yanında eşinizi öldürüyorsunuz. Evladınıza da kıyıyorsunuz aslında. O çocuğun yaşadığı travmanın şiddetini tahmin edebiliyor musun?

Haklısınız. Aileyle iletişime geçince ne fark ettiniz?

Desteğe çok ihtiyaçları olduğunu. Çünkü ateş düştüğü yeri yakıyor. Bu haberleri okuyoruz, ama sonra hayatımıza devam ediyoruz. Onlarsa acıları ve bin bir türlü sorunlarıyla baş başa kalıyorlar.

N’aptınız peki?

Hemen davaya gönüllü avukat buldum, işe başladım. Şimdi 4 buçuk yaşında olan Efsa, annesine bu kötülüğü yapan babasının soyadını da taşımasın istedim. Bunu Efsa’nın velayetinin verildiği anneannesi Ferda’yla paylaştım. O da hak verdi, ama nasıl yapılacağını bilmiyordu. Aileyle birlikte soyadı değişikliği davasını açtık. Dava, şu an yargı aşamasında. Kazanırsak yaşam hakları elinden alınmış kadınlarda bu dava ilk olacak Türkiye’de…

Haber: Merve Efe

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,687TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz