Ana SayfaDünyaAzerbaycan ordusu Kelbecer'e bayrak dikti

Azerbaycan ordusu Kelbecer’e bayrak dikti

Dağlık Karabağ Bölgesinde yer alan Kelbecer'e giren Azerbaycan ordusu, kente Azerbaycan bayrağı dikti

27 yıl önce Ermenistan tarafından işgal ettiği Dağlık Karabağ Bölgesindeki Kelbecer kentine giren Azerbaycan askeri, kent merkezine Azerbaycan bayrağı dikti.

2 Nisan 1993’te Ermenistan tarafından işgal edilen Kelbecer, 27 yıl sonra geri alaınarak özgürlüğüne kavuştu. Kenti ele geçiren Azerbaycan Ordusu, sağlam kalan binalardan birine Azerbaycan bayrağı astı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan ile Ermenistan’ın imzaladığı ateşkes gereği, Ermeni silahlı güçlerinin 25 Kasım’da boşalttığı Kelbecer’in görüntülerini yayımladı.

Görüntülerde kentteki yapıların tahrip edildiği ve yakıldığı, çok sayıda ağacın da kesildiği görülüyor. 

Kent merkezindeki sağlam kalan binalardan birine gelen Azerbaycan askerleri, etrafı temizleyerek binaya Azerbaycan bayrağı astı.

Şehre giren askerlerin komutanı, binanın önünde Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e hitaben, “Sayın Başkomutanım, Azerbaycan bayrağı Kelbecer kentinde dalgalanmaktadır. Yaşasın Azerbaycan. Yaşasın Başkomutan. Karabağ, Azerbaycan’dır.” şeklinde konuşma yaptı.

27 yıl önce işgal edildi

Azerbaycan ordusunun 27 Eylül’de başlattığı operasyonda 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya imza atmıştı.

Ermenistan, ateşkes gereği 20 Kasım’da Ağdam’dan, 25 Kasım’da da Kelbecer’den çekilmişti.

Azerbaycan’ın batısında, Ermenistan sınırında, Dağlık Karabağ’ın kuzey batısındaki Kelbecer, 1993’te Ermenistan tarafından işgal edilmişti.

27 yıl sonra ata yurtlarına dönecekler

Ata yurtları Ermenistan’ın işgalinden kurtarılan Kelbecerliler, bir zamanlar terk etmek zorunda kaldıkları vatanlarına dönecek olmanın sevincini yaşıyor.

27-yil-sonra-kelbecere-geri-donecekler.jpg

Ermenistan’ın 1993’te işgal ettiği Kelbecer ilinin gerçek sahibi olan Azerbaycanlılar, vatanlarının 27 yıl sonra kurtarılmasının mutluluğunu doyasıya yaşasa da oradan çıktıklarında yaşadıkları eziyetleri ve zorlu yolculuklarını hiç unutmuyor.

Kelbecer işgal edildiğinde, buradaki sivil Azerbaycanlılar neredeyse hiçbir eşyasını götüremeden bölgeyi terk etmek zorunda kalmış, canlarını zor kurtarmıştı.
Buraya sonradan yerleştirilen Ermeni nüfus ise kendilerine verilen 15 gün sürede bölgeyi rahatça ve tüm eşyalarını alarak terk etti. Ermeniler gitmeden önce yaşadıkları evlerin kapı, pencere ve banyo aksesuarlarına kadar söktü daha sonra ise ateşe verdi. Ermeniler, sadece evleri değil etraftaki ağaçları da yaktı.

Azerbaycan’ın batısında, Ermenistan sınırındaki Kelbecer’in kent merkezi ve 128 köyde yaşayan 77 binden fazla Azerbaycanlı, mayınlar temizlenip bölgenin güvenliği sağlandıktan sonra evlerine dönebilecek.

Kelbecer nerede?

Azerbaycan’da şehir. Kelbecer Rayonunun idarî merkezidir. Kelbecer bölgesi batıda Ermenistan Cumhuriyeti, kuzeyde Daşkesen, Hanlar (Gökgöl), Goranboy, kuzeydoğuda Terter, doğuda Ağdam, Hocalı, güneyde Laçin bölgeleriyle komşudur. Alanı 3054 km² olan bölgede; bir şehir, bir kasaba (İstisu) ve 145 köy vardır.

2 Nisan 1993’te Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından işgal edildi. İşgalden sonra Kelbecerde yaşayanlar Azerbaycan’ın başka şehirlerine göç etti. Kelbecer, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin Şaumyan ilinin merkezi oldu. Ermenistan işgali döneminde Kelbecer’de 2008 Nüfus sayımına göre 8.900 kişi yaşamaktaydı. 10 Kasım 2020 tarihinde yürürlüğe giren Dağlık Karabağ Ateşkes Antlaşması gereğince 25 Kasım 2020 tarihinde Azerbaycan’a teslim edildi

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri