Ana SayfaTürkiyeAzerbaycan’dan geldi Atatürk Üniversitesi'nde okuyor

Azerbaycan’dan geldi Atatürk Üniversitesi’nde okuyor

 Azerbaycan’dan Türkiye’ye eğitim amacıyla gelen Alasgar Alakbarlı, Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde okuyor. Alakbarlı, “Türkiye’ de yaşadığım ve Atatürk Üniversitesi’nde okuduğum için mutluyum” dedi.

Alasgar Alakbarlı, Azerbaycan’ın Semkir ilinde 14 Nisan 1995 yılında doğdu. Üniversite eğitimi için 2012 yılında girdiği sınavda 3 farklı ülkede üniversite kazanan Alakbarlı, tercihini Türkiye’den yana kullandı. İletişim Fakültesi Gazetecilik ikinci sınıf öğrencisi olan Alakbarlı, üç tane dil bildiğini dile getirdi. Alakbarlı, “İlk gittiğim üniversitede aldığım İngilizce hazırlık öğrenimi hayatıma çok kolaylık sağladı” dedi.

Türkiye’ye Azerbaycan’ın Semkir ilçesinden geldiğini belirten Alakbarlı, “Türkiye’ye ilk geldiğimde Azeri arkadaşlarım bana yurt ayarlamışlardı. Daha sonra birlikte kiralık bir eve çıktık. ”dedi. Şu an okuduğu Gazetecilik bölümünden genel olarak memnun olduğunu dile getiren Alakbarlı, “ Gazetecilik bölümü hayatın içinden olduğu için çok zevkli bir bölüm. Genel olarak bakarsak hocalarımız alanlarında çok başarılı. Çok iyi eğitim veriyorlar” şeklinde konuştu.

Azerbaycan ile pek fark yok

İlk gelişinde bir takım zorluklarla karşılaştığını söyleyen Alakbarlı, “Dilimde tam gelişme olmadığı sıralar derslerde zorluk çekiyordum. Bizim ordaki eğitim sistemi buradaki sistemle pek bir farkı yok, test usulü. Ama kendi yörenden biraz uzak kalınca zorlanıyorsun” diye konuştu.

Kendi ülkesindeki sınav sistemiyle Türkiye’ye geldiği için her dönem Atatürk Üniversitesi’ne para ödemek zorunda olduğunu ifade eden Alakbarlı, “Kendi ülkendeki sınav sistemiyle kayıt yaparsan para ödemek zorundasın. Eğer Türkiye’deki şartları sağlasaydım para ödemezdim ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndan (YTB) burs alırdım” dedi. Türkiye’de burs almadığına değinen Alakbarlı, “Part time kafede çalışıyorum ve ailemde bir miktar yolluyor” ifadelerini kullandı.

“Atatürk Üniversitesi’nde olmak gurur verici”

Atatürk Üniversitesi’nde okuduğu için çok mutlu olduğunu belirten Alakbarlı, duygularını şöyle anlattı;

“Atatürk Üniversitesine tarihsel olarak baktığımızda ilk kurulan üniversitelerden birtanesi. Kaliteli hocalardan oluşan bir kadrosu var. Aktivite olarak güzel ortamlara sahip. Uluslararası çapta bir Üniversite olduğu için dünyanın birçok yerinden gelen sayısız öğrenci var. Bugüne kadar tanıştığım öğrencilerin hepsi çok iyi. Atatürk Üniversitesi beklediğimden de çok iyi çıktı. Burada kendimi birçok alanda geliştirme fırsatı buldum. Atatürk Üniversitesinde okuduğum için çok mutluyum.”

Haber: Metin Ürenli

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz