Ana SayfaTürkiyeYangınlar konuşulurken... Babacan Bahçeli'yi en zayıf yerinden vurdu

Yangınlar konuşulurken… Babacan Bahçeli’yi en zayıf yerinden vurdu

Bahçeli'nin tarihin en büyük trajedilerinden biri olarak kayıtlara geçen 99 depreminde koalisyonun bir parçası olduğunu hatırlatan Ali Babacan sert konuştu.

Bahçeli’nin tarihin en büyük trajedilerinden biri olarak kayıtlara geçen 99 depreminde koalisyonun bir parçası olduğunu hatırlatan Ali Babacan, “Bugün yine ülkede ekonomik kriz var, doğal afetler yaşıyoruz ve krizlerin ortağı yine ortak” dedi.

Babacan, Bahçeli’ye “99 depremini hatırladım. O gün de bir ortaklık hükûmeti vardı biliyorsunuz. O hükûmetin bir ortağı vardı; Sayın Bahçeli. Bugün yine ülkede ekonomik kriz var, doğal afetler yaşıyoruz ve krizlerin ortağı yine ortak.” ifadeleriyle yüklendi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisin il başkanları toplantısında konuştu.

Babacan, Türkiye’yi etkisi altına alan yangınlara değindiği konuşmada AKP’ye ve ittifak ortağı MHP’ye ağır eleştiriler yöneltti.

Nerede milli yerli helikopterlerimiz

“Manavgat’taydım. Genç arkadaşımız ‘Yangının başladığı günden itibaren burada devlet yoktu’ dedi. Vatandaşımızın evi yanarken, ülkenin ormanları, hayvanları yanarken ‘devlet yoktu’.” diyen Babacan konuşmasında ayrıca şunları kaydetti:

“Bu yangınlar komşumuz Yunanistan’da da çıktı. İstanbul’un nüfusunun yarısı kadar olan, on yıl önce iflasın eşiğine gelen Yunanistan yangını kontrol altına alabildi.

Hani nerede bizim uçaklarımız? Nerede yerli ve milli helikopterlerimiz?”

Erdoğan’a uçak eleştirisi

Ali Babacan, “Cumhurbaşkanlığı filosundaki 16 kişilik en küçük uçağın fiyatına en az 10 tane yangın söndürme uçağı alabilirsiniz. Geniş gövdeli uçağın fiyatına en az 50 tane alabilirsiniz” dedi.

Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir yandan Cumhurbaşkanı telefonu alıyor eline, başka ülkelerin liderlerinden yangın söndürme uçağı talep ediyor.

Öte yandan propaganda aygıtı, dışarıdan yardım eden vatandaşlarımızı devleti aciz göstermekle suçluyor.

Bırakın şu laf cambazlığını.”

Bahçeli’yi afetler üzerinden vurdu

“İktidarın ‘yükseliş’ masalı yangın karşısındaki çaresizliğiyle beraber küle dönmüş durumda.” diyen Babacan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik şu eleştiride bulundu:

“99 depremini hatırladım. O gün de bir ortaklık hükûmeti vardı biliyorsunuz. O hükûmetin bir ortağı vardı; Sayın Bahçeli. Bugün yine ülkede ekonomik kriz var, doğal afetler yaşıyoruz ve krizlerin ortağı yine ortak.

Yaşadığımız bu felakete hazırlıksız yakalanmamızın tek sorumlusu vardır. Bu sorumluluğun sahibi yetkiyi tek elde toplayan insandır.

Şu anda devletin kriz masasını yönetenler krizin tam kendisidir.

Bıraksanız yangından mal kaçıracaklar, külleri kâra çevirecekler.

Orman ve kıyı alanlarında imar planı yapma yetkisinin Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınıp Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verilmesi kadar tehlikeli bir adım yok.”

Hükümet ülkeyi yönetemiyor

Babacan ayrıca “Toplumun fay hatlarını kaşımaktan uzak durmalıyız. Etnik, dini, mezhebi herhangi bir provokasyona da asla müsaade edilmemeli. Bu işin şakası yok. Konya’ya gittik. Eğer adalet hissi hakim olsa, vatandaşlarımız ‘ben bu ülkenin adaletine güveniyorum’ dese oradaki iklim daha farklı olurdu. Dürüst değiller, adil değiller, ayrıştırıyorlar, ötekileştiriyorlar. Bu hükûmet yönetemiyor” uyarısında bulundu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri