Ana SayfaTürkiyeBabacan: Nas acaba sadece senin talimat verdiğin Merkez Bankası için yok mu?

Babacan: Nas acaba sadece senin talimat verdiğin Merkez Bankası için yok mu?

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Merkez Bankası uygulamalır üzerinden doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef aldı.

DEVA Partisi lideri Babacan 1. olağan Kilis merkez ilçe kongresinde konuşuyor. Babacan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Sırf Merkez Bankası’na laf geçiremiyor diye bürokratları hain ilan etti. Sözünü dinleyen TÜİK’in ne yaptığını görüyoruz. Enflasyon rakamını yüzde 20 açıklıyor. Çarşının pazarın haline bakın. Bu kurumları bağımsız bırakmanız gerekiyor. Sayın Erdoğan enflasyonu, faizi bir düşürdük ama artıran sizsiniz.

Merkez Bankası’nın faizini yüzde 4,5’a düşürdük dediği zaman bizim görevde olduğumuz döneme denk geliyor. Sağolsun bizim dönemin reklamını yapıyor.

Tek yetkili göreve gelip akrabasını yetkili yaptığı zaman faiz yüzde 24’e çıktı. Kim düşürdü diye sormuştunuz ya ben söyleyeyim: Bizim zamanımızda düştü sizin tek yetkili olduğunuz dönemde çıktı.

Nas acaba sadece senin talimat verdiğin Merkez Bankası için yok mu? Varsa yoksa istismar. Bu milletin tertemiz milli duygularını istismar ediyorlar. Bu milletin dini milli duygularına yapışarak mı iktidarını sürdürmeye çalışıyorlar?

Bildiği faiz Merkez Bankası’nın faizi mi piyasalara sokağa bakmıyor mu? Her faizi indirdik dönemde enflasyon artıyor. Çarşıda pazarda markette her şeye zam geliyor. Sonra vatandaşımız kendi parasına güvenmemeye başlıyor.

Dönüyor 2012- 2013’ün enflasyonundan bahsediyor. Bu dönemden bahsetsene biraz. 2002 seçimlerinde Bahçeli’nin bıraktığı senede enflasyon yüzde 75’lere dayandı. İşini bilen kadrolarla biz enflasyonu tek haneye düşür. Biz düşürdük diye hadi tekrar düşür. Yüzde 7 diyo aslında 6 rakam. Elinizi tutan mı var hazinenin borçlarını enflasyonu hadi düşürün. Bu kafayla inmez. Madem alanım ekonomi diyorsunuz hadi indirin. Enflasyon hala yüzde 20’nin üzerinde.

Hak yemeyin başlarının hakkına girmeyin dünya alem bu enflasyon ile mücadelenin şeref madalyasını o zamanki kadrolara takmış. Önümüzdeki senelerde enflasyonun nereye gideceği belli kötü gidiyor.

Pazartesi akşamı şapkadan 1974 model tavşan çıkardı. Dolara faiz verecek. Dolardaki hızlı düşüşten bahsediyor. Devlet eliyle manipülasyon yapıyorsun o gece milyarca dolar döviz satarak bunu yapıyorsan bu manipülasyondur. Açıkça söyle Merkez Bankası neden söylemiyor. Geçtiğimiz hafta Çin modeli diyorlardı. Noldu sizin modelinize? Şimdi kur düştü diye seviniyorlar. Ne yaptıklarını bilmiyorlar. Vatandaşı kandıracaklarını sanıyorlar.

Erdoğan’ın konuştuğu sırada sorduk soruşturduk. Baktık Merkez Bankası o esnada arka kapıdan dolar satıyor. Bunun adı uygulamamı yoksa cayır cayır dolar sattığınız için mi açıklayın. Minare büyük, kılıfına sığmıyor. Hepsini araştırıyoruz.

Arka kapı döviz satışı madde bağımlılığı gibi bir şey. Neden şeffaf yapmıyorsunuz. Bu sizin babanızın dövizi değil milletin dövizi. Merkez Bankası’nın 2002-2015 arasında müdahalesi 8 milyar dolardır. 7 milyar doları gizli saklı sattılar. Kumar oynuyorlar. Hangi usulle sattınız?

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri