Ana SayfaTürkiyeBabacan: Türkiye satılık değildir

Babacan: Türkiye satılık değildir

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, ilçe kongresinde AK Parti hükümetini sert sözlerle hedef aldı.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, partisinin Konya’daki Karatay ve Meram ilçelerinin 1’inci Olağan Kongresinde konuştu.

Ali Babacan’ın konuşmasından öne çıkan detaylar şöyle:

”Erdoğan öyle bir ortaklık oluşturmuş ki buradan çıksa çıksa sadece krizler çıkar. Otoriter rejimin olduğu yerde basın özgürlüğü olamaz.

Bir televizyoncu eleştirel içerikli haber sundu diye hükûmetin hışmına uğradı. RTÜK, hakkında inceleme başlattı. Kendi talimatlarıyla yazıp çizen yüzlerce basın organı var. Yetmiyor. İktidarı eleştiren tek bir kanal, tek bir program dahi bırakmak istemiyorlar.

Cumhurbaşkanı’nın yemin ettiği şekilde, tarafsız bir şekilde görevini yaptığını iddia edebilen çıkar mı? ‘Namusum ve şerefim üzerine and içerim’ dediği yemine ne oldu? Basının tarafsızlık yemini yok ama cumhurbaşkanının tarafsızlık yemini var.

Enflasyonun yüzde 36 olduğunu iddia eden ‘güven abidesi’ kurumumuzun başındaki kişi, mevsimlik işçiye döndüğünü itiraf etmiş. ‘Başkanın kim olduğunu boş verin’ demiş. Çarşıda pazarda gördüğümüz enflasyonun yarısını bile açıklamayan bu kurumu da cumhurbaşkanı yönetiyor.

Avrupa’da enflasyon yüzde 3’e, 4’e çıktı diye bir mücadele kampanyası başlattılar. Japonya’da yüzde sıfır küsurdan yüzde sıfır küsura arttı diye Japon Merkez Bankası tedbir almaya başladı. Hangi dünyada enflasyon o kadar yüksekmiş?

Dışişleri Bakanlığı, iktidar partisi üyelerinin işi bırakıp emekli olduğunda yerleştiği kasabaya döndü adeta. Ehliyet, liyakat, nezaket, diplomasi gibi olmazsa olmaz ilkelerin yerini kayırmacılık, kabadayılık, fevrilik ve hamaset aldı.

Ülkeye hem dışişleri bakanı hem de Avrupa Birliği bakanlığı yapmanın onurunu yaşadım. 2 yılda 132 yurt dışı programı yaptım. 202 tane dışişleri bakanı ziyarete geldi. Türkiye’nin itibarına itibar kattık. Bu başarıları, bir şeref madalyasını omzumda hissediyorum.

Türkiye’yi F-35 projesindeki 4 ana ülkeden birisi yapmıştık. Bu hükûmet; parasını ödediğimiz, tescilini yaptırdığımız uçakları teslim alamadı. Türkiye F-35 projesinden çıkarıldı. Uçaklara 1 milyar 400 milyon dolar para verdiler. Uçaklar yok, para da yok.

Langırt oyununda ‘fırfır yapmak’ vardır ya. Rastgele sallıyorsunuz. Dış politikada ‘stratejik fırfır dönemine’ geçmiş durumdalar. Bilinçsizce, hesapsızca, rastgele oyun oynuyorlar.

Merkez Bankası’nda kuruş kuruş biriktirdiğimiz 130 milyar dolarımızı arka kapıdan cayır cayır gizli bir şekilde sattıktan sonra, tuttular, teröre destekle suçladıkları ülkeden borç para dilendiler. Gelen para da 4,5 milyar dolar. Böyle dış politika falan olmaz.

Babacan: Türkiye satılık değil

Türkiye satılık bir ülke değil. Bu ülkenin onuru satılık değil. Merkez Bankası’nın arka kapısından cayır cayır parayı yaktılar. Terörle suçladıkları ülkeden para dilendiler. Biz kimseye ilişkiyi normalleştiriyorsunuz diye sormuyoruz ama her şeyin bir adabı vardır. Bir özür alırsınız ama sadece para gelecek diye yapıldıysa yatacak yerleri yok.

Darbeci Sisi’ gitti, ‘dostum Sisi’ geldi. Söylenen her laf bir güzel yutuldu.

Öyle yanlış bir diplomasi yürüttüler ki Türkiye ilişkileri düzeltmek için Mısır’a yalvarır duruma düştü. Mısır adeta ‘Bunlar elime düştü’ dedi ve şartlar öne sürdü. Tam bir fiyasko.

İsrail’le normalleşmenin arayışı var. Olabilir ama merak ediyorum masaya ne konacak? Onlardan da mı para isteyeceksiniz? Tüm bu U dönüşlerinizin amacı nedir? Komşularımızla yaptığınız kavgaların bu milletin sırtına yüklediği maliyetler ne olacak?

Bizim hayalimizdeki Türkiye; içeride insan hak ve özgürlüklerine saygılı, dışarıda itibarlı bir Türkiye’dir. İçeride hukukun üstünlüğünü sağlayıp, dışarıda sözümüzün gücünü arttıracağız.

Bürokraside de diplomaside de liyakat ilkesinden taviz vermeyeceğiz. Devletin kadrolarını, bu milletin hak eden tüm evlatlarına açacağız.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri