Ana SayfaTürkiyeBabacan: Yedek akçelere ve Merkez Bankası'na ne olduğunu anlatın yoksa biz açıklayacağız

Babacan: Yedek akçelere ve Merkez Bankası’na ne olduğunu anlatın yoksa biz açıklayacağız

130 milyarı bulan Merkez Bankası döviz rezervlerini gündeme getiren Ali Babacan AK Parti'ye "Ne olduğunu açıklayın" çağrısında bulundu.

130 milyarı bulan Merkez Bankası döviz rezervlerini gündeme getiren Ali Babacan AK Parti’ye “Ne olduğunu açıklayın” çağrısında bulundu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Merkez Bankası’nın rezervlerine, yedek akçelere ne olduğunu açıklamak zorundasınız. Açıklamazsanız, biz zaten o kayıtları açıp vatandaşlarımıza göstereceğiz” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, partisinin Mamak İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesinin (AYM) kapatılması tartışmaları ve ekonomik verilere değindi.

Bahçeli Erdoğan’ın lütfu ile ahkam kesiyor

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin ‘AYM de kapatılsın’ çağrısını sert sözlerle eleştiren Babacan, “Sayın Bahçeli, Meclis’teki milletvekili sayısı sıralamasında 4. parti olarak, memleketin başına neredeyse bir kayyum gibi geldiniz. Vatandaşın desteği ile değil, ortağınızın lütfu ile ona, buna ahkam kesiyorsunuz” dedi.

“İktidarın küçük ortağının AYM’nin kapanması gerektiğini buyurduğunu” ifade eden Babacan, “Ortağın birisi AYM kararına saygı duymuyor, Anayasayı yok sayıyor. Sayın Bahçeli ‘AYM kapansın’ istiyormuş. Niye? Bir hareketine kızmış” ifadelerini kullandı.

Bahçeli her türlü krizin ortağı

Babacan, 2001 krizinde tek gecede 20’ye yakın bankanın battığını, milli gelirin üçte birinin kaybedildiğini, gecelik faizlerin yüzde 7500’ü gördüğünü ve yıllık enflasyonun yüzde 70’leri geçtiğini belirterek, şunları söyledi:

“O yazar kasalar Başbakanlık binasının önüne atıldığında Sayın Bahçeli’nin odası o binadaydı. Sayın Bahçeli, siz her türlü krizin ortağısınız. Bundan kaçamazsınız. ‘Kara ortak olayım, zarar varsa geri durayım’, öyle ucuz değil. İktidara ortak olmanın bazı nimetlerinden istifade ediyorsanız, ülkenin krizlerinden de sorumlusunuz.”

Yedek akçelere ne oldu?

Babacan, “Merkez Bankası’nın rezervlerine, yedek akçelere ne olduğunu açıklamak zorundasınız. Tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı olan kaynakların nereye gittiğini açıklamak zorundasınız. Açıklamazsanız, biz zaten o kayıtları açıp vatandaşlarımıza göstereceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri