Ana SayfaTürkiyeBahadır Kurbanoğlu: İktidarın ekonomide, yargıda beklenen adımları atabilmesi için önce vesayetçi ortaklarından...

Bahadır Kurbanoğlu: İktidarın ekonomide, yargıda beklenen adımları atabilmesi için önce vesayetçi ortaklarından kurtulması lazım

Kurbanoğlu, Çağlar Cilara’nın programında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Gelecek Partisi Parti Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Kurbanoğlu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde Gazeteci Çağlar Cilara’nın programına konuk olarak insan hakları konusu ve gündem hakkında  değerlendirmelerde bulundu.  

Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerini değerlendiren ve yargıdaki bağımsızlık sorununa değinen Kurbanoğlu, “Burada meselemiz temelde bir siyasal kültür meselesi, hukuki pozitivizm meselesi. Hukukçuları daha gençliklerinden itibaren, hukuk eğitim sistemini değiştirerek, insan hakları temelinde bir eğitim vererek, gerçekten bağımsız ve tarafsız olabilmesi için bizim sistemsel topyekün bir dönüşüme ihtiyacımız var. Bugün baktığımızda kutuplaşma ve rövanşist mantık halen devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Hukuk ve ekonomideki reform söylemlerini de değerlendiren Kurbanoğlu, iktidarın mevcut vesayetçi ortaklarıyla bunu gerçekleştiremeyeceğini söyledi.

Erdoğan’ın ortaklarından kurtulmak için ciddi bir hamle yapması gerektiğini söyleyen Kurbanoğlu, “Bunun da zamanı olduğunu, Erdoğan’ın bu şansı kollayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kurbanoğlu, şu ifadeleri kullandı:

İktidar partisinin içerisinde kimse konuşamıyor. Susmak zorunda kalıyorlar. Başkaları konuşuyor, o konuşanlar da bizleriz işte, muhalefet partileri. Ben şu anda Erdoğan’ın içerisinde bulunduğu hal üzerinden bu vesayet ortaklarıyla ortaklığının bozulmasına dönük olarak muhalefetin çaba göstermesi lazım. Enkazdayız, eğer bu reform meseleleri hayali olursa, maske düşerse çok daha kötü bir enkaza doğru gidebiliriz. Ekonomide, yargıda beklenen adımların atılabilmesi için ortaklıkların bozulması lazım. Burada vesayet ortakları var. Avrasyacılar var, Uluscalcılar var, MHP’nin oluşturduğu yapı var. Dikkat ederseniz ilk çıkışlar onlardan geldi, “Hayır asla bu ortaklık bozulamaz” mealinde sözler sarf ettiler. Burdan çıkmamız lazım.

Kılıçdaroğlu’nun bir mafya lideri tarafından tehdit edildiği bir süreç yaşıyoruz. Ayhan Sefer Üstün’ün evi kurşunlandı. Bu habitat nasıl oluştu? Bu habitat bunların vesilesiyle oluştu. Eğer buradan çıkacaksa Sayın Erdoğan, Erdoğan’a da muhalefetin taahhütlü bir el uzatması lazım. Erdoğan buradan çıkmak istemezse iktidar daha büyük bir enkazın altında kalacak.

Ben Erdoğan’ın gücü başkalarıyla paylaştığını, hatta o başkalarının bürokraside daha etkili olduğunu düşünüyorum. Biz bugün medya bürokrasisini eleştiriyoruz misal, ama emniyet güvenlik bürokrasisi ne olacak? Hukuk bürokrasisi ne olacak? Burada çok ciddi adımların atılması lazım ama bu ortaklarla olmaz. Erdoğan’ın çok ciddi bir hamle yapması lazım. Buna cesaret etmesi lazım. Bunun da zamanı olduğunu, bu şansı kollayacağını düşünüyorum. Çünkü bu ortaklarla gitmez, bu ortaklarla giderse çok daha beter bir durum olur.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri