Ana SayfaTürkiyeBahadır Kurbanoğlu'ndan OHAL - KHK mağduriyetleri analizi. Sivil ölüm, sosyal ölüm, açlığa...

Bahadır Kurbanoğlu'ndan OHAL – KHK mağduriyetleri analizi. Sivil ölüm, sosyal ölüm, açlığa mahkumiyet…

Gelecek Partisi Yönetim Kurulu ve Politika İzleme Kurulu Adalet ve İnsan Hakları Üyesi Bahadır Kurbanoğlu, OHAL ve KHK mağduriyetlerini inceleyen bir yazı kaleme aldı.

perspektif.online sitesinde yayımlanan yazıda OHAL ve KHK süreçlerinin toplumda yarattığı tahribatlara değinen Kurbanoğlu, kapsamlı bir anliz ortaya koydu.

Bahadır Kurbanoğlu’nun yazısından satır başları şöyle;

Hukuki boyutlarına değinmeye çalışacağımız yanlışlar silsilesinin ise Bağdat’tan değil, AİHM-AİHS (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi / Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi) kararları ve kriterlerinden döneceği ise artık kesinlik arz etmekte. Aslında görünen köyün kılavuz istemeyeceği daha baştan belliydi, lakin sorunlar yumağının adeta geri dönülmez bir şekilde bu kadar uzayabileceği tahmin edilmiyordu.

Gerek beraat etmiş, gerekse hakkında soruşturma ve mahkûmiyet dahi olmayan binlerce KHK mağdurunun görevlerine iade edilmemeleri için üretilen kanunilik zırhına büründürülmüş mazeretlere, FETÖ Borsası ve intikam hissiyle hareket edildiği dedikodularının eklenmesi, hukuksuzlukta dahi eşitsizlik hissiyle donanan mağdurlar açısından daha fazla yıkımı beraberinde getirmiştir.

Sadece bireysel olarak suçlanmak ve cezalandırılmanın dışında birinci ve ikinci derece yakınların da gerek “hukuken” gerekse toplumsal anlamda “hedef gösterilme, yaftalanma, dışlanma”, iş güvencelerinin yasal veya dolaylı yoldan ellerinden alınması, yurt dışı yasağı, mülk edinme/tapu işlemlerinde, banka ve sağlık hizmetlerinden faydalanmada sıkıntılar yaşamaları gibi vatandaşlık haklarında da hukukilikle bağdaşmayan kısıtlamalar söz konusu oldu.

Süreç, mağdurların aile içi ve yakın akrabalık ilişkilerine de zararlar vermenin yanında, komşuluk ilişkilerini de ciddi manada zedeledi. Bir kısım aileler evlerini farklı mekânlara taşımak zorunda kaldılar. Yaşanan huzursuzluklar ailelerin bölünmesi ve boşanmaları da körükledi.

Bahadır Kurbanoğlu’nun yazısının tamamına ise https://www.perspektif.online/tr/siyaset/ohal—khk-magduriyetleri.html linkinden ulaşılabilir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri