Ana SayfaTürkiyeBahçeli neden AK Parti'yi hedef aldı? Erdoğan'a neyin mesajını verdi?

Bahçeli neden AK Parti’yi hedef aldı? Erdoğan’a neyin mesajını verdi?

Bugün MHP’nin gerçek sorumluluğunun muhalefet olduğunu söyleyen Bahçeli aslında ne demek istedi? Bahçeli’nin sözlerine Ahmet Davutoğlu’ndan çarpıcı yorumlar geldi.

Elif Çakır ve Taha Akyol’un sunduğu Gündem Özel’in konuğu Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Prof. Dr. Ergun Özbudun ve Prof. Dr. Serap Yazıcı.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Prof. Dr. Ergun Özbudun, Prof. Dr. Serap Yazıcı, Taha Akyol ve Elif Çakır’ın sorularını yanıtlıyor.

BAHÇELİ TÜRKİYE’Yİ ERKEN SEÇİME GÖTÜRECEK

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu’na Elif Çakır iki hafta önce Karar TV’de konuşurken yaptığı konuşmadaki sözlerini hatırlattı. O konuşmada Davutoğlu “MHP lideri Bahçeli ile ilgili olarak ‘bir gün ben yokum diyebilir’ demişti. Bahçeli’nin bugünkü grup toplantısındaki çıkışı üzerine soruyu yanıtlayan Davutoğlu, “Sayın Bahçeli sorumluluktan kaçmak için yine Türkiye’yi erken seçime götürecek’ dedi.

Davutoğlu, konuşmasında “Hayat pahalılığı arttıkça, Sayın Bahçeli sorumluluktan kaçmak için gerekçe oluşturacak. Ve Türkiye’yi, yeni bir seçime götürecek. Şu an ilk aşamayı yaşıyoruz. Bahçeli, Cumhur İttifakı’nın seçim ittifakı olduğunu gösterdi” dedi.

‘TRT TASARRUF PLANI AÇIKLIYOR MU?

Davutoğlu konuşmasına “Faturalardaki TRT payının kaldırılması seçim ortamına girişinin işaretleri. TRT bununla birlikte tasarruf planı açıklıyor mu? Medya ahlakını yerle bir eden insanlar şu an TRT’de” diyerek devam etti.

‘SİSTEM MİMARİSİ OLUŞTURUYORUZ’

Davutoğlu, güç elimizde değil ama sistem mimarisi oluşturuyoruz’ derken ‘Hakim teminatını hayata geçireceğiz’ dedi.

Davutoğlu, Prof. Dr. Ergun Özbudun ile ilgili olarak ‘Türk hukukunun çınarı burada’ ifadesini kullandı. Davutoğlu konuşmasında ‘Hukuk alanı güç biriktirme alanı değildir yargının hukukun görevi güçleri denetlemektir’ dedi. Davutoğlu, ‘Biz siyasiler adaleti her şeyin üstünde tutmazsak sonunda en büyük bedeli genelde siyasiler ödüyor’ diye ekledi.

Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı sistemi kötü örülmüş bir duvara benziyor bir taş çekilse tüm sistem çöker’ diye konuştu. Davutoğlu, parti olarak net bir tavır takındınlarını, varolan sistemi iyileştirmek değil sistemin doğası bozuk yeniden mimarisi düzgün bir sistem inşa ettiklerini’ söyledi.

‘ŞUANKİ SİSTEMDE YASAMANIN YETKİSİ ÇOK AZALMIŞTIR’

Prof. Dr. Serap Yazıcı ‘parlamenter sisteme geçiş nasl olmalı’ üzerine değerlendirmeler yaptı. Yazıcı, ‘Şuanki sistemde yasamanın yetkisi çok azalmıştır’ dedi.

Yazıcı, ‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi freni patlamış kamyon gibi uçuruma yuvarlanıyor’ dedi.

‘KEŞKE TÜRKİYE BAŞARILI KOALİSYONLAR KURABİLSE’

‘Güçlendirilmiş parlamenter sistem’ üzerine değerlendirme yapan Prof. Dr. Serap Yazıcı, Cumhurbaşkanları Bakanlar Kurulunu ve yasamayı etkisiz kılıyor’ dedi. Yazıcı sözlerine “Keşke Türkiye başarılı koalisyonlar kurabilse” şeklinde konuştu.

‘YAPICI GÜVENSİZLİK OYUNU GÜNDEME GETİRDİK’

Yazıcı konuşmasında ‘yapıcı güvensizlik oyunu gündeme getirdik’ derken ‘Yapıcı güvensizlik oyu’ meclis görevdeki bir hükümeti düşürmeye teşebbüs edebilir ama onu düşürmek için yenisini kurması gerekir. Yıkmakta birleşen parlamento yapmakta birleşemezse hükümeti düşüremeyecektir’ dedi.

‘BUGÜNKÜ SİSTEM BİR KUVVETLER BİRLİĞİ SİSTEMİ’

Prof. Dr. Ergun Özbudun konuşmasında “Şuanki sistem otoriter ve kurumsal demokrasi arasında sıkışmış bir sistem” şeklinde konuşasan ‘seçim rekabeti eşit değil, adil değil’ dedi. Yapılacak olan önümüzdeki seçimleri ölüm*kalım meselesidir’ diyerek anlatan Özbudun, ümit verici bir tablo altı partinin yargı bağımsızlığında hem fikir olması’ dedi.

Özbudun, konuşmasında ‘Bugünkü sistem bir kuvvetler birliği sistemi’ dedi.

Prof. Dr. Ergun Özbudun, ‘Koalisyonların öcü gibi görülmesine karşıyım’ derken, esef verici hükümet istikrarsızlıklarının genel nedeni Türkiye’nin kutuplaşmış olması, partilerin birbirini rakip değil düşman olarak görmesi’ dedi.

‘CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ UCUBE BİR SİSTEM’

Özbudun ‘Yapılacak olan şey sadece sistem değişikliği değil bu kutuplaşmayı da yumuşatmak’ dedi.

Prof. Dr. Özbudun, ‘güvensizlik oyuna son derece taraftarım’ diye ekledi. Özbudun ‘Devletin kurucu lideri Atatürk’e 1924 anasayasında Meclis’i feshetme yetkisinin verilmediğini’ hatırlattı.

Karar TV’de canlı yayında konuşan Prof. Dr. Ergun Özbudun, ‘bu ucube sistemin demokratik hale getirilmesi mümkün değil özünde ucubelik yatıyor’ dedi.

 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,700TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri