Ana SayfaTürkiyeBahçeli: Türk askeri Afganistan'ı terk etmemeli. Taliban ile görüşülebilir

Bahçeli: Türk askeri Afganistan’ı terk etmemeli. Taliban ile görüşülebilir

ABD'nin geri çekilmesiyle bir numaralı gündem maddesi haline gelen Afganistan ve ülkeyi ele geçiren Taliban meselesinde bir açıklama da MHP lideri Devlet Bahçeli'den geldi.

ABD’nin geri çekilmesiyle bir numaralı gündem maddesi haline gelen Afganistan ve ülkeyi ele geçiren Taliban meselesinde bir açıklama da MHP lideri Devlet Bahçeli’den geldi.

Afganistan’da Taliban’ın 20 yıl sonra başkent Kabil’i ele geçirmesinin ardından değerlendirmelerde bulunan MHP lideri Devlet Bahçeli, dikkat çeken açıklamalar yaptı. ”Askeri unsurlarımızın Afganistan’ı terki düşünülemeyecektir” diyen Bahçeli, Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi ve diğer diplomatlarının ülkedeki varlığını sürdürmesi ve Taliban ile görüşmek dahil her seçeneğin masada olması gerektiğini belirtti.

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin ardından Taliban peş peşe aldığı vilayetlere son olarak başkent Kabil’i de ekleyerek ülke yönetimini ele geçirdi. Taliban’ın Kabile gelmesiyle Devlet Başkanı Eşref Gani ülkeyi terk etti. Direnişle karşılaşmadan kent merkezine giren Taliban, başkanlık sarayını ele geçirdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinin ardından Afganistan hakkında Türkiye’nin izlemesi gereken politika hakkında görüşünü dile getirdi. ‘Askeri unsurlarımızın Afganistan’ı terki düşünülemeyecektir” diyen Bahçeli, ”Kabil Büyükelçimiz ve diğer diplomatlarımız Afganistan’daki varlığını kararlılıkla ve kucaklayıcı bir vasıfla sürdürmelidir. Taliban’la görüşmek dahil her seçenek dikkate alınmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Bahçeli, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

”YEGANE MÜSEBBİBİ EMPERYALİST ÜLKELER”

”Afganistan’ın bugünkü alacakaranlık tablosunun yegane müsebbibi, bu ülkenin özgürlük ve demokrasi getirme iddiasıyla toplumsal denge ve değerleriyle oynayan emperyalist ülkeler olmuştur.

”TALİBAN’LA GÖRÜŞMEK DAHİL HER SEÇENEK DİKKATE ALINMALIDIR”

Afganistan’ın iç barışa, toplumsal huzura ve siyasi istikrara kavuşması Türkiye için vazgeçilmez önemdedir. Askeri unsurlarımızın Afganistan’ı terki düşünülemeyecektir. Afganistan’dan dönmek demek Anadolu coğrafyasını tehlikeye atmak demektir. Kabil Büyükelçimiz ve diğer diplomatlarımız Afganistan’daki varlığını kararlılıkla ve kucaklayıcı bir vasıfla sürdürmelidir. Taliban’la görüşmek dahil her seçenek dikkate alınmalıdır.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,700TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri