Ana SayfaTürkiyeBahçeli 'baraj düşsün' dedi Erdoğan ikiletmedi! İşte yeni puanlar

Bahçeli ‘baraj düşsün’ dedi Erdoğan ikiletmedi! İşte yeni puanlar

MHP lideri Bahçeli'nin "Üniversite sınavında baraj puanı düşürülmeli" çağrısından bir gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan müjde geldi.

MHP lideri Bahçeli’nin “Üniversite sınavında baraj puanı düşürülmeli” çağrısından bir gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan müjde geldi.

YÖK’ün 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırıldığını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ilave ek yerleştirmede baraj puanının TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacağını açıkladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin eğitime etkileri göz önüne alınarak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan “Temel Yeterlilik Testi (TYT) baraj puanının 140’a, Alan Yeterlilik Testi (AYT) baraj puanının da 160’a çekilmesi” önerisinde bulunmuştu.

Bahçeli’nin çağrısının ardından, Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) yeni başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, üniversite sınavında baraj puanı ile ilgili çalışma başlatarak ilk adımı atmıştı. YÖK’ten alınan bilgiye göre, ÖSYM, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK gibi paydaş kurumlar ortak çalışmalar ve toplantılar gerçekleştirdi. ÖSYM yardımı ile durumla ilgili simülasyonlar da yapıldı.

Erdoğan sınav barajı müjdesi verdi

Tüm bu gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından, YKS yerleştirme ve baraj puanlarına ilişkin açıklamada bulundu.

Gençlere bir müjde vermek istediğini aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

“Yükseköğretim Kurulumuz, 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacaktır. Yapılan bu önemli değişiklikle birlikte üniversite tercih sürecinin tüm kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Cumhur İttifakı olarak gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri