Ana SayfaTürkiyeBahçeli’nin çağrısına AK Parti’den olumsuz yanıt: Parti kapatmanın faydası yok

Bahçeli’nin çağrısına AK Parti’den olumsuz yanıt: Parti kapatmanın faydası yok

Bahçeli’nin “HDP kapatılsın” çağrısına AK Parti’den yanıt geldi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “HDP kapatılsın” yönündeki çağrısı büyük ses getirmiş, AK Parti cephesinden ise karşıt görüşler ortaya çıkmıştı. Son olarak AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Bahçeli’nin çağrısına olumsuz yanıt verdi.

Turan, siyasi partilerin kapatılmasının bir yararı olmadığını belirterek, “HDP’nin bir siyasi parti gibi değil, bir terör örgütünün sözcüsü gibi davranmasından kaynaklı, yargı başta tüm kuruluşlar gereğini yapması lazım. Ancak parti kapatmanın yanında hazine yardımını kesmek gibi, teröre sahip çıkanların milletvekilliğinin düşürülmesi gibi ara formüller de var. Yargının tümünü değerlendirmesinde fayda var” dedi.

Bülent Turan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli‘nin “HDP’nin kapatılması” çağrısına ilişkin bir soru üzerine, parti kapatmaların her zaman karşısında olduklarını, Anayasa değişiklikleri ile birlikte Türkiye’de parti kapatmanın da zorlaştırıldığını anımsattı:

“Dünyanın hiçbir yerinde devletini yıkmak isteyen bir partiye izin verilmemiştir”

“AK Parti, Türkiye’de parti kapatmanın faydası olmadığından hareketle bu çalışmalara öncülük yaptı. Daha önce bizim de partilerimiz kapatıldı, kapatılan partilerin yerine yenisi kuruldu. Bu ülkeye zaman kaybettirmekten başka bir gündem haline gelmedi. Ancak Avrupa’nın kriterleri de, Türkiye’nin yasal kriterleri de hiçbir partinin terörle illiyetinin olmamasını zorunlu kılar.

“HDP’nin bir siyasi parti gibi değil, bir terör örgütünün sözcüsü gibi davranmasından kaynaklı, yargı başta tüm kuruluşlar gereğini yapması lazım. Ancak bu yargı gereğini yapması lazım dediğimizde parti kapatmanın yanında hazine yardımını kesmek gibi, teröre sahip çıkan milletvekillerinin ceza alması, milletvekilliğinin düşürülmesi gibi ara formüller de var. Yargının tümünü değerlendirmesinde fayda var diye düşünüyorum. Bu yargının kararı kararı kapatır mı ,ceza mı verir buna yargı karar versin, fakat dünyanın hiçbir yerinde devletini yıkmak isteyen bir partiye izin verildiği görülmemiştir.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,687TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri